Obecna sytuacja wprowadzenia stanu epidemii zaskoczyła nas wszystkich zmieniając dotychczasowy tryb życia.
Otrzymujemy od Państwa wiele telefonów z pytaniami: o zalecenia postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, jak uchronić się przed zachorowaniem, a także gdzie i jak we Wrocławiu szukać wsparcia i pomocy.
Publikujemy zebrane informacje:
Wrocławskie Centrum Seniora służy Seniorom wsparciem i pomocną informacją w ważnych sprawach życia codziennego. W związku z zamknięciem Punktu Informacyjnego (od 5. października) we Wrocławskim Centrum Seniora i Przestrzeni Trzeciego Wieku, spieszymy z wiadomością, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora jest do dyspozycji Seniorów i udzieli wszelkich informacji pod numerami telefonów:
71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godzinach: od 09:00 do 15:00
888 999 335 od poniedziałku do piątku od g. 09:00 do 15:00
Udzielamy informacji telefonicznej dotyczącej: oferty miasta dedykowanej seniorom, kart seniora, placówek pomocowych, telefonów alarmowych, harmonogramu spotkań online organizowanych w WCRS-WCS.
W ramach akcji Nie Bądź Sam działa również telefon 888 999 372 od poniedziałku do piątku g. 09:00-15:00. Akcja Nie Bądź Sam, ma na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych http://www.seniorzy.wroclaw.pl/node/1622
Na stronie internetowej http://www.seniorzy.wroclaw.pl/ polecamy aktualności oraz artykuły m.in. Jak zadbać i zdrowie w dobie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 przygotowany przez dr n.med. Edyta Karasek- geriatrę http://seniorzy.wroclaw.pl/dbac-o-zdrowie-w-pandemii
Drodzy Seniorzy,
w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przypominamy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności zgodnie z rekomendacjami i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zakładajmy maseczki ochronne
Zachowujmy 1,5 m. odległości między sobą
Przestrzegajmy zasad higieny
Od 15.10. 2020 r. wprowadzone zostały godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
Specjalny Serdeczny Telefon skierowany do seniorów, pod którym każdy senior z Wrocławia i powiatu wrocławskiego będzie mógł zgłosić swoje podstawowe potrzeby (zakupy żywności i środków czystości, zakup leków i realizacja recept itp.).
Numer telefonu pod którym można zgłaszać swoje potrzeby 71 72 42 697, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 15:00.
-Nasz Serdeczny Telefon jest odpowiedzią, skierowaną do seniorów, którzy w obecnej sytuacji epidemiologicznej muszą pozostać w domach. Fundacja Veritas będzie robić zakupy dla seniorów, realizować recepty a następnie będą one dostarczane przez wolontariuszy. Akcja ma trwać do ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Apelujemy też do każdego seniora o to, aby pozostał w domu, zdrowie jest najważniejsze – mówi przedstawiciel Fundacji Veritas.
Organizatorem akcji jest Fundacja Veritas z Wrocławia. Serdeczny Telefon działa od 27. października 2020. Organizatorom akcji chodzi o pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb seniorów http://www.seniorzy.wroclaw.pl/Serdeczny-telefon-dla-seniora
Aktualne zasady i ograniczenia w Polsce od 24.10.2020
https://www.wroclaw.pl/portal/cala-polska-w-strefie-czerwonej
Drodzy Seniorzy,
ze względu na bezpieczeństwo prosimy Was, zostańcie w domu.
Od soboty, 24 października, cała Polska w strefie czerwonej. Wszystkie poniższe zasady obowiązują na terytorium całej Polski, co oznacza nowe obostrzenia.
Seniorzy powyżej 70 r.ż.
prośba o niewychodzenie z domu i nieprzemieszczanie się
uruchomienie Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów
ogólnopolska infolinia wsparcia – 22 505 11 11
sanatoria: zamknięte
Nie podjęto decyzji o zamknięciu cmentarzy, ma ona zapaść bliżej Wszystkich Świętych.
Obowiązuje noszenie maseczki lub szalika zakrywającego usta i nos w przestrzeni publicznej:
w środkach publicznego transportu zbiorowego,
w miejscach ogólnodostępnych,
w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,
w obiektach handlowych lub usługowych,
w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej, przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Wyjątkiem są osoby mające przy sobie zaświadczenie lekarskie, które zezwala na nienoszenie maski.
Za brak maseczki grożą mandaty do 500 zł.
Najważniejsze zmiany
Edukacja
klasy IV-VIII – tryb zdalny
szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie zdalne
w godzinach 8.00-16.00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. jest możliwe tylko pod opieką dorosłego
Gastronomia – lokale zamknięte na dwa tygodnie
ograniczenie działalności gastronomicznej, pubów, restauracji, kawiarni – mogą organizować jedynie zamówienia na wynos i dowóz
obostrzenie jest zaplanowane na 2 tygodnie, z możliwością przedłużenia
Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób w jednej grupie
zebrania, spotkania, aktywności
wyjątki: zawodowe, np. pracownicy budowalni
nie dotyczy rodzin
Zakaz organizacji imprez okolicznościowych.
Religia
w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 7 m2 (przy zachowaniu 1,5 m odstępu)
Handel
Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych:
dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę
dla sklepów o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2
od poniedziałku do piątku godziny dla seniorów między 10.00 a 12.00 – obejmą osoby powyżej 60 r.ż. Obowiązują w sklepach, drogeriach, aptekach i na poczcie
Transport publiczny
W transporcie publicznym może być zajęte maksymalnie 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.
Kultura, rozrywka i sport
w teatrach, kinach i na wydarzeniach kulturalnych może przebywać maksymalnie 25% całej widowni – noszenie maseczek jest obowiązkowe
wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności
zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni
Nie działają kluby i miejsca udostępnione do tańczenia, parki rozrywki, rekreacyjne. Salony fryzjerskie, kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym. Nie działają sauny, solaria, salony masażu.
Postępowanie w sytuacji podejrzenia koronawirusa:
-Skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ. Lekarz, który udzieli Ci porady telefonicznej, może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Jeśli uzna, że wymagasz leczenia szpitalnego, może wystawić zapotrzebowanie na transport sanitarny, którym pojedziesz do szpitala. Jeśli skorzystasz z teleporady, pamiętaj, że lekarz ma obowiązek poinformować służby medyczne o takim przypadku. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.
-Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem POZ, możesz otrzymać teleporadę poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie: https://pacjent.gov.pl/teleporada
Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Komputer lub laptop musi mieć głośniki, kamerę i mikrofon.
Seniorze jeśli twój stan jest ciężki, zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i poinformuj dyspozytora o swoich objawach i o tym, że możesz mieć koronawirusa.
Uwaga! Jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź do przychodni ani na SOR! Możesz zakazić innych. Należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez lekarza w czasie teleporady.
Wrocław jest w strefie żółtej. Przekazujemy nowe zasady, które obowiązują od 17.10.2020r.


#WSPIERAJSENIORA - tu znajdą Państwo informacje o działaniach na rzecz wsparcia i pomocy seniorom w okresie epidemii koronawirusa.
Osoby starsze należą do tej grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Profilaktyka zdrowotna i bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, są w tym okresie szczególnie ważne, ponieważ seniorzy najciężej przechodzą zakażenie. Dlatego w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo, podejmijmy wspólne działania, zachęcamy do włączenia się w podejmowane już inicjatywy.
SOLIDARNOŚCIOWY KORPUS WSPARCIA SENIORA
Dzięki programowi osoby w wieku powyżej 70 lat uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt z dedykowaną infolinią. Wsparcie w postaci np. niezbędnych produktów zostanie dostarczone do domu seniora https://wspierajseniora.pl/
Akcja #WspierajSeniora
Wsparcie dla Seniora!
Seniorze, masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?
Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11
i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa.
Lokalny ośrodek pomocy społecznej w Twoim mieście skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc.
Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy: zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, odbiór przesyłki z poczty, wykupienie recepty. Ten niewielki gest może uratować wiele osób.
Ogólne informacje dla seniorów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow
800 190 590 - całodobowa i bezpłatna infolinia dla seniorów o koronawirusie.
Informacja jak pomagać:
Pomoc sąsiedzka dla seniorów https://www.gov.pl/web/koronawirus/akcja-wspierajseniora-polaczmy-sily-i-pomozmy-potrzebujacym
Akcje wolontariackie – wsparcie dla seniorów - Jeśli chcesz pomóc osobom starszym spoza najbliższego sąsiedztwa, zgłoś się do instytucji, która niesie pomoc potrzebującym: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat
Filmy promujące pozytywne postawy – wsparcie i pomoc dla seniorów w najbliższym otoczeniu #wspierajseniora: https://www.youtube.com/watch?v=Ys1x3gO-N6A
„Seniorze - spotkajmy się w sieci”
Seniorzy coraz chętniej korzystają z sieci, ale czy wiedzą, jak robić to bezpiecznie? A co z osobami, które obawiają się rozpocząć przygodę z internetem, bo czują, że jest to świat pełen nieuniknionych zagrożeń?
Seniorzy będą mogli dowiedzieć się jak bezpieczniej korzystać z rozrywki i komunikacji przez internet oraz jak szybko i wygodnie załatwiać różne sprawy online. Materiały edukacyjne wprowadzą ich też w świat ochrony danych oraz dostarczą informacji na temat metod oszustów w sieci, na które trzeba szczególnie uważać.
Filmy są przeznaczone dla seniorów, którzy w internecie radzą sobie dobrze, jak i tych mniej biegłych. W kampanii zwracamy szczególną uwagę na ważną rolę, jaką pełnią bliscy osób starszych w poznawaniu przez nich wirtualnego świata.
Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości – laureatem konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.
Szczegóły: https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci
https://www.youtube.com/watch?v=iXCwVD12n7A&feature=youtu.be
Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu":
Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie: https://www.fizjoterapiaporusza.pl/
8 TYGODNI DO ZDROWIA w Akademia NFZ. To program profilaktyczno-treningowy, stworzony po to aby zachęcić Państwa do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Organizatorzy pokażą jak ćwiczyć bezpiecznie, tak aby efekty byłby satysfakcjonujące. -Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia- zapewnia organizator.
Każdy, może wziąć udział niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. 8 programów treningowych do 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności.
Filmy są prezentowane na kanale Akademia NFZ przez 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu.
Trening 1 Adaptacja – czyli zaczynamy https://www.youtube.com/watch?v=100oBdPNANw&feature=youtu.be
Trening 2 Budujemy wydolność https://www.youtube.com/watch?v=pr5j_pbVUjw&feature=youtu.be
Kolejne treningi znajdą Państwo pod linkiem: https://www.youtube.com/results?search_query=%238TygodniDoZdrowia
Aktywny Senior w domu - zestawy ćwiczeń Adamed
Regularna aktywność fizyczna w widoczny sposób poprawia jakość życia Seniorów. Ruch nie tylko ma wpływ na lepszą pracę mięśni, ale też dodaje energii i polepsza samopoczucie. Adamed przygotowała dla osób starszych zestawy ćwiczeń, które z łatwością mogą wykonać w domu.
https://www.adamed.com/csr/programy-spoleczne/adamed-dla-seniora
ZESTAW TRENINGOWY A
https://www.youtube.com/embed/5zHc2HTYd8Y
ZESTAW TRENINGOWY B
https://www.youtube.com/embed/JKUZwYJ3KPk
NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA „INFORMACJE O KORONAWIRUSIE” – Akcja Policji: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186616,Policja-ostrzega-i-radzi-Nie-daj-sie-oszukac-na-informacje-o-koronawirusie.html
Apel MRiPS dot. przeciwdziałania internetowym oszustom: https://www.gov.pl/web/rodzina/uwazajmy-na-internetowych-oszustow
Zapraszamy do śledzenia na bieżąco komunikatów na następujących stronach internetowych:
https://www.gov.pl/koronawirus
POMOC SĄSIEDZKA - Kontakty Wrocław
Tel. 500 408 001, mail: oporow@osiedla.wroclaw.pl Rada Osiedla Oporów
Tel. 502 369 767, mail: radaksieze@wp.pl Rada Osiedla Księże
Bezpłatna pomoc dla seniorów: Portal internetowy Coronawirus Wrocław z informacją dla szukających pomocy: https://www.wroclaw.pl/biznes/coronawirus-wroclaw-europa-forum-getsix
Przychodnie - recepta online
Seniorzy, chcąc uzyskać receptę online, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W wypadku, jeśli seniorzy nie mają swojego lekarza pierwszego kontaktu, należy zadzwonić do przychodni zdrowia i o tym fakcie poinformować. Przychodnia zdrowia ma obowiązek przekierować pacjenta do innego lekarza pierwszego kontaktu na konsultację w celu uzyskania recepty. Informujemy, że otrzymanie recepty w tym trybie dotyczy seniorów z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna, astma, osteoporoza, przewlekła choroba nerek).
Senior powinien zadzwonić do lekarza pierwszego kontaktu, po ustaleniu zostanie wypisana recepta online, senior otrzyma sms-em kod recepty; do odbioru leków z apteki potrzebny jest kod i nr PESEL pacjenta. Wizyty u lekarza na odległość. Dzięki telewizycie ograniczamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu.
Poniżej link do zestawienia placówek w wybranym województwie: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html
Kontakt do Oddziału Epidemiologii PSSE we Wrocławiu:
693 900 908 lub 71 361 42 90 wew. 5 do godziny 15:00 Oddział Epidemiologii
603 720 579 po godzinie 15:00 numer alarmowy Oddziału Epidemiologii
71 39 57 520 osoby dorosłe: Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej 5 we Wrocławiu (Oddział Chorób Zakaźnych)
Programy wsparcia psychologicznego dla wrocławian
Profesjonalną pomoc oferują wrocławscy psychologowie z wieloletnim doświadczeniem. Od 20 marca do odwołania będą dyżurować pod pięcioma numerami telefonów, zgodnie z harmonogramem.
Inicjatorem akcji jest Urząd Miejski we Wrocławiu, realizatorem Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ.
Bezpłatna pomoc psychologa przez telefon:
Dni tygodnia |
godziny |
Numer telefonu |
Pomocy udziela |
poniedziałek–piątek |
8.00–20.00 |
538 579 554 71 369 90 60 |
Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego + |
poniedziałek–piątek |
20.00–8.00 |
71 79 96 855 |
Centrum Neuropsychiatrii Neuromed |
sobota, niedziela, święta |
24 h |
71 79 96 855 |
Centrum Neuropsychiatrii Neuromed |
sobota, niedziela, święta |
8.00–20.00 |
71 776 62 08 |
Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia CURATUS |
Pomoc w językach obcych
Dzwoniąc pod poniższe numery telefonów można porozmawiać i uzyskać wsparcie także w języku angielskim.
język |
dni tygodnia |
godziny |
Numer telefonu |
Pomocy udziela |
angielski |
poniedziałek–piątek |
9.00–18.00 |
724 220 820 |
Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego + |
ukraiński / rosyjski |
poniedziałek, środa |
12.25–20.00 |
663 222 260 |
Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego + |
wtorek, czwartek, piątek |
8.00–15.35 |
663 222 260 |
Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ, Centrum Zdrowia Psychicznego + |
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera seniorów
Z fachowej pomocy psychologicznej – także osoby starsze i samotne – mogą skorzystać dzwoniąc pod wybrany numer telefonu uruchomiony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Funkcjonują one od poniedziałku do piątku, w godz. 7:30–15:00.
71 78 22 437
71 78 23 590
71 78 22 418
71 36 77 628
512 967 001
722 308 007
512 965 507
https://www.wroclaw.pl/portal/pomoc-seniorom-w-czasie-pandemii-wroclaw
Zakupy przez Internet
Przykładowa lista sklepów internetowych i firm dowożących produkty i jedzenie do domów na terenie Wrocławia. Sklepy internetowe z produktami spożywczymi:
Sklep internetowy z artykułami medycznymi i higienicznymi: https://www.sklepikseniora.pl/
Jedzenie na dowóz: https://www.pyszne.pl/ https://www.margaretwroclaw.pl/ https://www.ubereats.com/pl/location/wroclaw
Zakupy Itaxi: https://itaxi.pl/uslugi/zakupy-z-dostawa-do-domu-taxi
#WrocławNaWynos
Baza działających lokali gastronomicznych gdzie można zamówić jedzenie na wynos albo z dostawą. https://www.wroclaw.pl/portal/wroclaw-na-wynos-baza
Zdjęcie pixabay.com
Drodzy Seniorzy,
poniżej przedstawiamy zestawienie barów mlecznych i tanich oraz smacznych jadłodajni we Wrocławiu. Niektóre z nich dowożą jedzenie do miejsca zamieszkania - należy dzwonić i pytać o możliwość dostarczenia posiłków do Państwa domów.
Wrocław – Bar Mleczny Miś
ul. Kuźnicza 48 godziny otwarcia: 8.00-18.00, tel. 71 343 49 63
średnia cena zupy: 2-4 zł, drugie danie: 5-12 zł
Wrocław - Bar Mleczny "Mewa"
ul. Drobnera 4 godziny otwarcia: pn–pt: 8.00–17.00, tel. 71 329 69 07
średnia cena dwudaniowego obiadu: 8-12 zł
Wrocław - Bar mleczny "Stary Duet" ul. Poniatowskiego 10,
Wrocław tel. 535 257 974 godziny otwarcia: pn–pt: 10.00–17.00
średnia cena zupy: 3-6 zł, drugie danie: 5-16 zł
Wrocław - Bar Mleczny Imbir
ul. Cedrowa 6 tel. 728 455 395 godz. otwarcia od 12.00-18.00
średnia cena zupy: 5-6 zł, drugie danie: 8-16 zł, danie dnia: 16 zł
Wrocław: Bar Mleczny Różowa Krowa
ul. Świdnicka 36 tel. 882 503 883 godz. otwarcia pn–pt: 8.00–20.00, sob–nd: 9.00–19.00
średnia cena zupy:3-5 zł, drugie danie: 5-15 zł
Bar Jak u Mamy
ul. św. Wincentego 11 / 1b tel. 533 399 960
ul. Łokietka 6 / 1a tel. 503 305 801,
godziny otwarcia: pn-pt 10:00-18:00 sob 10:30-14:30 niedziela 11:00-14:30
średnia cena za obiad : 5-15 zł Bar realizuje dowóz.
Bar u Honoratki
Tadeusza Kościuszki 188
Telefon: 788 025 991 , godziny otwarcia, poniedziałek-niedziela: 11:00-17:00
drugie danie od 9.50 zł- 20 zł, zestawy 3 daniowe ok. 26 zł Bar realizuje dowóz.
Bar Mikrus
Adres: Kluczborska 6
Telefon: 71 322 60 48 godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 11:00-18:00
"Domowe obiady"
Adres: Sępa-Szarzyńskiego 67B, Telefon: 530 618 520 godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 12:00-17:30
średnia cena zupy: 5-6 zł, drugie dania: 6-20 zł
Aplikacja gdzie można znaleźć wolontariusza: https://app.ihelpyou.app/home
