​Obecna sytuacja wprowadzenia stanu epidemii zaskoczyła nas wszystkich zmieniając dotychczasowy tryb życia.

Otrzymujemy od Państwa wiele telefonów z pytaniami: o zalecenia postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, jak uchronić się przed zachorowaniem, a także gdzie i jak we Wrocławiu szukać wsparcia i pomocy. 

Publikujemy zebrane informacje: 

Wrocławskie Centrum Seniora służy Seniorom wsparciem i pomocną informacją w ważnych sprawach życia codziennego. W związku z zamknięciem Punktu Informacyjnego (od 5. października) we Wrocławskim Centrum Seniora i Przestrzeni Trzeciego Wieku, spieszymy z wiadomością, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora jest do dyspozycji Seniorów i udzieli wszelkich informacji pod numerami telefonów:  

71 344 44 44 od poniedziałku do piątku w godzinach: od 09:00 do 15:00

71 772 49 40 od poniedziałku do piątku w godzinach: od 09:00 do 15:00

888 999 335 od poniedziałku do piątku od g. 09:00 do 15:00  

Udzielamy informacji telefonicznej dotyczącej: oferty miasta dedykowanej seniorom, kart seniora, placówek pomocowych, telefonów alarmowych, harmonogramu spotkań online organizowanych w WCRS-WCS.  

W ramach akcji Nie Bądź Sam działa również telefon 888 999 372 od poniedziałku do piątku g. 09:00-15:00. Akcja Nie Bądź Sam, ma na celu przeciwdziałanie osamotnieniu osób starszych http://www.seniorzy.wroclaw.pl/node/1622

Na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl polecamy aktualności oraz artykuły m.in. Jak zadbać i zdrowie w dobie pandemii koronawirusa  SARS-COV-2 przygotowany przez dr n.med. Edyta Karasek- geriatrę http://www.seniorzy.wroclaw.pl/node/1784  

 

Drodzy Seniorzy,

w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo przypominamy o zachowaniu wszelkich środków ostrożności zgodnie z rekomendacjami i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zakładajmy maseczki ochronne

Zachowujmy 1,5 m. odległości między sobą

Przestrzegajmy zasad higieny  

Od 15 października 2020 r. wprowadzone zostały godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.  

 

Postępowanie w sytuacji podejrzenia koronawirusa:

-Skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ. Lekarz, który udzieli Ci porady telefonicznej, może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Jeśli uzna, że wymagasz leczenia szpitalnego, może wystawić zapotrzebowanie na transport sanitarny, którym pojedziesz do szpitala. Jeśli skorzystasz z teleporady, pamiętaj, że lekarz ma obowiązek poinformować służby medyczne o takim przypadku. Do czasu otrzymania pomocy odizoluj się od innych ludzi.

-Jeśli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem POZ, możesz otrzymać teleporadę poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie: https://pacjent.gov.pl/teleporada

Na podany adres e-mail otrzymasz wiadomość, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Komputer lub laptop musi mieć głośniki, kamerę i mikrofon.

Seniorze jeśli twój stan jest ciężki, zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i poinformuj dyspozytora o swoich objawach i o tym, że możesz mieć koronawirusa.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź do przychodni ani na SOR! Możesz zakazić innych. Należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez lekarza w czasie teleporady.  

 

 Wrocław jest w strefie żółtej. Przekazujemy nowe zasady, które obowiązują od 17.10.2020r.

Grafika informacyjna dotycząca koronawirusa w kolorach żółto-czarnych na temat obowiazujacych zasadach bezpieczeństwa mieszkańców miasta od 17 pazdziernika 2020

 

 

Plakat informacyjny o zasadach bezpieczeństwa w epidemii -Seniorze zadbaj o siebie-

#WSPIERAJSENIORA - tu znajdą Państwo informacje o działaniach na rzecz wsparcia i pomocy seniorom w okresie epidemii koronawirusa.

Osoby starsze należą do tej grupy osób szczególnie zagrożonej zakażeniem ze względu na wiek, stan zdrowia i inne okoliczności, które powodują obniżenie odporności. Profilaktyka zdrowotna i bezpieczeństwo, szczególnie osób starszych, są w tym okresie szczególnie ważne, ponieważ seniorzy najciężej przechodzą zakażenie. Dlatego w trosce o ich dobro i bezpieczeństwo, podejmijmy wspólne działania, zachęcamy do włączenia się w podejmowane już inicjatywy.  

Ogólne informacje dla seniorów:  https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow

800 190 590 - całodobowa i bezpłatna infolinia dla seniorów o koronawirusie.  

Informacja jak pomagać:

Pomoc sąsiedzka dla seniorów https://www.gov.pl/web/koronawirus/akcja-wspierajseniora-polaczmy-sily-i-pomozmy-potrzebujacym

Akcje wolontariackie – wsparcie dla seniorów - Jeśli chcesz pomóc osobom starszym spoza najbliższego sąsiedztwa, zgłoś się do instytucji, która niesie pomoc potrzebującym: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat  

Filmy promujące pozytywne postawy – wsparcie i pomoc dla seniorów w najbliższym otoczeniu #wspierajseniora:

https://www.facebook.com/mrpipsRP/videos/249072262774305/

https://twitter.com/i/status/1239116627016220672 

https://www.youtube.com/watch?v=Ys1x3gO-N6A 

 

Program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu":

https://www.gov.pl/web/zdrowie/rusza-program-profilaktyczny-krajowej-izby-fizjoterapeutow-i-ministerstwa-zdrowia-aktywny-senior-w-domu

Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie:  https://www.fizjoterapiaporusza.pl/  

 

8 TYGODNI DO ZDROWIA w Akademia NFZ. To program profilaktyczno-treningowy, stworzony po to aby zachęcić Państwa do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Organizatorzy pokażą jak ćwiczyć bezpiecznie, tak aby efekty byłby satysfakcjonujące. -Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będziemy towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia- zapewnia organizator.

Dla kogo jest trening? Każdy, może wziąć udział niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności. 8 programów treningowych do 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności.

Filmy są prezentowane na kanale Akademia NFZ przez 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu.

Trening 1 Adaptacja – czyli zaczynamy https://www.youtube.com/watch?v=100oBdPNANw&feature=youtu.be

Trening 2 Budujemy wydolność https://www.youtube.com/watch?v=pr5j_pbVUjw&feature=youtu.be

Kolejne treningi znajdą Państwo pod linkiem:  https://www.youtube.com/results?search_query=%238TygodniDoZdrowia  

 

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ NA „INFORMACJE O KORONAWIRUSIE” Akcja Policji: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/186616,Policja-ostrzega-i-radzi-Nie-daj-sie-oszukac-na-informacje-o-koronawirusie.html

Apel MRiPS dot. przeciwdziałania internetowym oszustom: https://www.gov.pl/web/rodzina/uwazajmy-na-internetowych-oszustow

 

Zapraszamy do śledzenia na bieżąco komunikatów na następujących stronach internetowych:

https://www.gov.pl/koronawirus

https://www.gov.pl/rodzina

http://senior.gov.pl/ 

 

POMOC SĄSIEDZKA  - Kontakty Wrocław

Tel. 500 408 001, mail: oporow@osiedla.wroclaw.pl Rada Osiedla Oporów 

Tel. 502 369 767, mail: radaksieze@wp.pl  Rada Osiedla Księże    

 

Akcja #WspierajSeniora

Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy: zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, odbiór przesyłki z poczty, wykupienie recepty. Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/badzmy-solidarni-odpowiedzialni-i-troszczmy-sie-o-naszych-seniorow  

Bezpłatna pomoc dla seniorów:

Portal internetowy Coronawirus Wrocław z informacją dla szukających pomocy: https://www.wroclaw.pl/biznes/coronawirus-wroclaw-europa-forum-getsix  

 

Przychodnie - recepta online

Seniorzy, chcąc uzyskać receptę online, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W wypadku, jeśli seniorzy nie mają swojego lekarza pierwszego kontaktu, należy zadzwonić do przychodni zdrowia i o tym fakcie poinformować.  Przychodnia zdrowia ma obowiązek przekierować pacjenta do innego lekarza pierwszego kontaktu na konsultację w celu uzyskania recepty. Informujemy, że otrzymanie recepty w tym trybie dotyczy seniorów z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna, astma, osteoporoza, przewlekła choroba nerek).

Senior powinien zadzwonić do lekarza pierwszego kontaktu, po ustaleniu zostanie wypisana recepta online, senior otrzyma sms-em kod recepty; do odbioru leków z apteki potrzebny jest kod i nr PESEL pacjenta.   Wizyty u lekarza na odległość. Dzięki telewizycie ograniczamy ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewniając większe bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu.

 

Poniżej link do zestawienia placówek w wybranym województwie

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html  

 

Kontakt do Oddziału Epidemiologii PSSE we Wrocławiu:

693 900 908 lub 71 361 42 90 wew. 5 do godziny 15:00 Oddział Epidemiologii

603 720 579 po godzinie 15:00 numer alarmowy Oddziału Epidemiologii

71 39 57 520 osoby dorosłe: Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im.  J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej 5 we Wrocławiu (Oddział Chorób Zakaźnych)  

 

Programy wsparcia psychologicznego dla wrocławian

Profesjonalną pomoc oferują wrocławscy psychologowie z wieloletnim doświadczeniem. Od 20 marca do odwołania będą dyżurować pod pięcioma numerami telefonów, zgodnie z harmonogramem.

Inicjatorem akcji jest Urząd Miejski we Wrocławiu, realizatorem Wrocławskie Centrum Zdrowia SPZOZ.

 

Bezpłatna pomoc psychologa przez telefon:

 

telefony

poniedziałek 

wtorek

środa

czwartek

piątek

538 579 554

8:00-20:00

8:00-20:00

8:00-20:00

8:00-20:00

8:00-20:00

538 579 555

8:00-15:00

8:00-15:00

8:00-15:00

8:00-15:00

8:00-15:00

538 579 556

9:30-16:00

9:30-16:00

9:30-16:00

16:00-20:00

9:30-16:00

538 579 557

9:00-15:00

9:00-15:00

9:00-15:00

9:00-15:00

15:00-20:00

538 579 558

15:00-20:00

9:00-16:00

9:00-16:00

15:00-20:00

8:00-15:00

 

Dzwoniąc pod numer 538 579 557 można porozmawiać i uzyskać wsparcie także w języku angielskim.

Dodatkowo pomoc w soboty i niedziele (24 h/dobę) oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 24:00-8:00 otrzymamy dzwoniąc pod numer tel.  71 799 68 55.   

 

Zakupy przez Internet

Przykładowa lista sklepów internetowych i firm dowożących produkty i jedzenie do domów na terenie Wrocławia. Sklepy internetowe z produktami spożywczymi:

www.leclerc24.pl  https://tesco.plhttps://swiezenatalerze.pl  marketbio.pl

Sklep internetowy z artykułami medycznymi i higienicznymi: www.sklepikseniora.pl.

Jedzenie na dowóz:  www.margaretwroclaw.pl;  www.pyszne.pl; www.ubereats.com/pl-PL/wroclaw

Zakupy Itaxi: https://itaxi.pl/uslugi/zakupy-z-dostawa-do-domu-taxi  

 

#WrocławNaWynos

Baza działających lokali gastronomicznych gdzie można zamówić jedzenie na wynos albo z dostawą. https://www.wroclaw.pl/portal/wroclaw-na-wynos-baza

#gastrowroclaw https://www.facebook.com/groups/2264310030543564/  

https://m.facebook.com/groups/310499816587049?group_view_referrer=pages_groups_card&page_id=111189297172350  

 

Aplikacja gdzie można znaleźć wolontariusza: https://app.ihelpyou.app/home

 

Wrocławianie organizują się na Facebooku #widzialnareka

Osoby w tej grupie oferują sobie nawzajem pomoc, szyją maseczki dla lekarzy, robią zakupy seniorom. To obecnie główny punkt wymiany informacji w mediach społecznościowych. „Widzialna ręka” na osiedlach we Wrocławiu: Widzialna Ręka Wrocław, Widzialna Ręka Wrocław/Brochów, Widzialna Ręka Wrocław/Maślice, Widzialna Ręka Wrocław/Przedmieście Oławskie, Widzialna Ręka Wrocław/Ołbin, Widzialna Ręka Wrocław/Złotniki, Widzialna Ręka - Wrocław/Brochów, Widzialna Ręka - Wrocław/Leśnica i okolice, Widzialna Ręka - Wrocław/Maślice, Widzialna Ręka-Wrocław/Ołbin, Widzialna Ręka-Wrocław/Przedmieście Oławskie, Widzialna Ręka-Wrocław/Psie Pole i okolice

Przy każdym poście należy użyć hasztagów:

#pomoge - jeśli oferujesz swoją pomoc albo #potrzebuje - jeśli szukasz pomocy oraz #szczepin #staremiasto #nadodrze itd.

- Zawsze oznacz obszar, na jakim działamy lub gdzie potrzebna jest pomoc. Ułatwi to odnajdowanie się nawzajem pomagaczy i osób, które pomocy szukają – napisała Agnieszka Szafarowicz, administratorka grupy Widzialna ręka Wrocław. https://www.facebook.com/groups/787701908419782/

https://www.wroclaw.pl/portal/widzialna-reka-wroclaw ​

Grafika, w telewizorze motyw wirusa na fioletowym tle biały napis Tablica informacyjna. Koronawirus. Niezbędne informacje o telefonach seniora, gdzie szukac pomocy, teleporadach, zakupach przez internet, programów profilaktycznych prozdrowotnych.