"Poszukiwania" - wystawa malarstwa i rysunku

źródło: organizator
Od 24 marca do 28 maja 2017, około stu pięćdziesięciu prac Józefa Hałasa - malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, tusze, akwarele, gwasze na papierach – zostanie zaprezentowane w niebywałej przestrzeni wrocławskiego Muzeum Architektury, w dawnym kościele bernardyńskim. Prace od najwcześniejszych do ostatniej, nigdy nie pokazanej publicznie, namalowanej tuż przed śmiercią. Józef Hałas. Malarz wrocławski z Nowego Sącza. Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl 

Organizatorzy: Fundacja All That Art!, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kurator: Bogusław Deptuła

Około stu pięćdziesięciu prac Józefa Hałasa - malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, tusze, akwarele, gwasze na papierach – zostanie zaprezentowane w niebywałej przestrzeni wrocławskiego Muzeum Architektury, w dawnym kościele bernardyńskim. Prace od najwcześniejszych do ostatniej, nigdy nie pokazanej publicznie,  namalowanej tuż przed śmiercią. Józef Hałas. Malarz wrocławski z Nowego Sącza. 
Jak pisze kurator, Bogusław Deptuła:
„Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania jest próbą nieco odmiennego spojrzenia na dzieło niedawno zmarłego, znakomitego wrocławskiego malarza, wielkiej postaci tego środowiska (…). Jako kurator tej wystawy, zdecydowałem się pokazać wybrane wątki jego sztuki, wątki, które chyba nieco słabiej do tej pory zaistniały w świadomości publiczności(…). Pragnąłem pokazać to, co zwyczajnie przykuło moją uwagę i wywołało największe estetyczne poruszenie i satysfakcję”. 
Wystawa Józef Hałas. Poszukiwania to wysublimowany wybór, spośród obszarów, wokół których artysta przez całe życie krążył, próbując znaleźć możliwie najdoskonalsze rozwiązania w różnych technikach artystycznych. Na wystawie będzie można prześledzić niuanse prób kolorystycznych, struktur czy reliefów w odniesieniu do konkretnej idei twórczej. Istotnym faktem wydaje się być wyraźnie widoczna w tym zestawieniu myśl, że na koniec życia artysta w pełnej swobodzie twórczej, z radością bawił się najważniejszymi odkryciami artystycznymi.  
 
Józef Hałas (1927 - 2015) Malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, członek Grupy Wrocławskiej. Jego kompozycje - abstrakcyjne pejzaże - stanowią syntezę koloru i materii. Oparte na rytmie i symetrii, są inspirowane krajobrazami z dzieciństwa. Mistrz koloru i struktury malarskiej. Wziął udział w ponad trzystu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród w tym „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych. Największą kolekcję posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Zapraszamy również na konferencję prasową poświęconą wystawie, która odbędzie się 23 marca 2017 o godz. 12:00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Na konferencji obecni będą: Bogusław Deptuła - kurator wystawy, dr Jerzy Ilkosz - dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, Mariusz Hermansdorfer - kurator wielu wystaw Józefa Hałasa' Andrzej Słodkowski - reżyser filmu o Józefie Hałasie (w trakcie realizacji), Magdalena Mielnicka - prezes Fundacji All That Art! i wiceprezes Fundacji Hałasa, Natalia Myślicka - dyrektor mia ART GALLERY Patronat medialny: TVP 3 Wrocław, TVP Kultura, Radio Wrocław Kultura, Gazeta Wyborcza Wrocław, kulturaonline.pl, Co jest grane 24, Architektura-Murator, O.pl, ARCH, Format, Architektura&Biznes. Partnerzy wystawy: mia ART GALLERY, Fundacja Hałasa, SleepWalker Boutique Hotel, Gephard Group, Fabryka Sensu.


Muzeum Architektury we Wrocławiu
Tel. +48 71 369 99 34
ma.wroc.pl 

Termin: 
24.03.2017 (piątek), 18.00 to 28.05.2017 (niedziela), 20.00
Kategoria: 
Galeria Dni Seniora: 
false
Tagi: