Curtis Symphony Orchestra z Filadelfii

źródło: organizator
Zapraszamy seniorów na koncert w dniu 31 maja (środa), który odbędzie się o godz.19:00 w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Wystąpi Curtis Symphony Orchestra z Filadelfii. Dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Seniora bilety w cenie 10 zł/szt. Zapowiada się niezwykłe spotkanie z twórczością Johannesa Brahmsa, Krzysztofa Pendereckiego i Maurice’a Ravela!

Los bywa przewrotny – wiele dzieł, którymi dzisiaj zachwycają się setki melomanów na całym świecie, w momencie swojego prawykonania spotkało się z negatywną reakcją publiczności. Do takich kompozycji należał również I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa. Mimo tego, że w 1859 roku dzieło nie zrobiło wrażenia na słuchaczach, recenzenci odnotowali dającą się wyczuć przychylność wobec młodego, zaledwie dwudziestosześcioletniego kompozytora. Brahms był bowiem ceniony również jako świetny pianista – sam wykonał wówczas partię solową. Nie uratowało to jednak opinii o I Koncercie fortepianowym, a słynna do dziś oficyna wydawnicza Breitkopf & Härtel zrezygnowała z opublikowania partytury. Nie miejmy jednak żalu do dziewiętnastowiecznych słuchaczy – sam Brahms nie był chyba pewien tego, że stworzył dzieło nowoczesne, odbiegające od kanonów wyznaczonych przez Mozarta, Beethovena i Chopina. W jego kompozycji orkiestra odgrywa  również ważną rolę, nie ogranicza się jedynie do akompaniowania. Utwór pokazuje zatem pełnię talentu Brahmsa – doskonałego symfonika i pianisty. 

W programie tego wieczoru nie zabraknie polskiego akcentu – będzie nim Koncert podwójny na skrzypce i altówkę Krzysztofa Pendereckiego. Mająca zaledwie pięć lat kompozycja jest niezwykle atrakcyjna zarówno dla solistów (nie brak w niej momentów wirtuozowskich), jak i słuchaczy, którzy są ciekawi nowych brzmień. Dzieło powstało na zamówienie wiedeńskiego Musikverein z okazji 200. rocznicy działalności. Kompozytor dedykował je wybitnemu skrzypkowi i altowioliście, Julianowi Rachlinowi. Podczas koncertu Curtis Symphony Orchestra wykona również II Suitę symfoniczną z baletu Daphnis i Chloe – tętniące energią dzieło Maurice’a Ravela, cieszące się dziś znacznie większą popularnością niż jego pierwowzór.
 

Wykonawcy:

Osmo Vänskä – dyrygent
Benjamin Schmid – skrzypce
Roberto Diaz – altówka
Peter Serkin – fortepian
Curtis Symphony Orchestra

Curtis on Tour, the Nina von Maltzahn Global Touring Initiative of the Curtis Institute of Music

Program:

M. Ravel II Suita symfoniczna z baletu Daphnis i Chloé 
K. Penderecki  Koncert podwójny na skrzypce i altówkę 
***
J. Brahms  I Koncert fortepianowy d-moll op. 15  

Współorganizacja:  Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

www.nfm.wroclaw.pl  •  bilety online
Narodowe Forum Muzyki
Plac Wolności 1, 50-071  Wrocław
Instytucja kultury miasta Wrocławia, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław, Województwo Dolnośląskie, zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Kultury Gminy Wrocław pod nr RIK: 38/2014, REGON: 022414470 NIP: 897-179-86-77
Termin: 
31.05.2017 (środa), 19.00
Kategoria: 
Galeria Dni Seniora: 
false
Tagi: