Program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

źródło: organizator

Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA to wrocławskie święto kultury żydowskiej, prezentujące jej różnorodność i bogactwo poprzez muzykę, edukację, kulinaria, spotkania i wspólne działania artystyczne. Od 1999 r. Festiwal popularyzuje wiedzę o kulturze żydowskiej, rozszerza horyzonty myślowe i łamie fałszywe stereotypy zapraszając do Synagogi pod Białym Bocianem i pomieszczeń  gminy żydowskiej, serca Dzielnicy Wzajemnego Szacunku oraz proponując wspólne odkrywanie żydowskich śladów na ulicach Wrocławia. Zapraszamy do uczestnictwa od 3 do 9 czerwca!.

Program 19. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA
 
03.06. sobota KLEZMERSKA HAWDALA
22:10 KONCERT: MANOWCE - NEOKLEZ /Lublin/
STANISŁAW LESZCZYŃSKI – skrzypce, DAMIAN SZYMCZAK – klarnet, PIOTR TOMALA – akordeon, gitara, KACPER BARDZKI – gitara basowa, kontrabas, KAMIL WRÓBLEWSKI - perkusja
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł
 
04.06. niedziela JARMARK
10:00 JARMARK ŻYDOWSKI
podczas jarmarku prezentacje wystawców i opowieści restauratorów
Dziedziniec, wydarzenie całodniowe, wstęp wolny
 
12:00 SIMCHA DZIECIOM: WARSZTATY PIOSENKI
prowadzi Łukasz Gryś /Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Tikkun Olam/
Synagoga, wstęp wolny
 
13:00 ŚWIĄTECZNE POTRAWY NA ŻYDOWSKIE ŚWIĘTA
wykład rebecyn Danielle Chaimovitz Basok
Szul, wstęp wolny
 
14:00 WARSZTATY KULINARNE: SEKRETY ŻYDOWSKIEGO SMAKU
prowadzi rebecyn Danielle Chaimovitz Basok
Stołówka, udział płatny: 25 zł, zapisy: zapisy@proarte.org.pl, ilość miejsc ograniczona
 
15:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: NEA WEISSBERG /BERLIN/ „GORZKI SMAK SZCZĘŚCIA”
Czytają: Róża Berger-Fiedler i Gabriel Berger /Berlin/
Muzyka: Karsten Troyke - śpiew, gitara /Berlin/
Synagoga, wstęp wolny
 
17:00 WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA RYSZARDA BILANA /PARYŻ/
„Stałe lądy"
Galeria Platon, ul. Krupnicza 13, wstęp wolny
 
18:00 SPOTKANIE Z RYSZARDEM BILANEM /PARYŻ/
prowadzi Beata Siemińska /właścicielka Galerii Platon/
Mleczarnia, wstęp wolny
 
20:00 KONCERT: THE BEST OF KLEZMER SONGS – MAGDA BRUDZIŃSKA z zespołem /Kraków/
MAGDALENA BRUDZIŃSKA – śpiew, altówka, MARCIN WIERCIOCH – akordeon, PIOTR POŁUDNIAK – kontrabas, DOMINIK STANKIEWICZ - perkusja
prowadzi ARTUR HOFMAN
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł
 
21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny
 
22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/
pokaz pofestiwalowy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Żydowskie Motywy”
Synagoga, wstęp wolny
 
05.06. poniedziałek
 
15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK HEBRAJSKI,
prowadzi mgr Tomasz Duda /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny
 
16:00 AKADEMIA SIMCHY: TEATR
„Żydowska Melpomena zjawiła się w powojennym Wrocławiu”
wykład red. Krzysztofa Kucharskiego
Bike Cafe, wstęp wolny,
 
17:00 WERNISAŻ WYSTAWY
 „Żydzi w Wojsku Polskim”
zorganizowanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
oprawa muzyczna: Adam Sypuła - gitara, śpiew
TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny
 
17:30 „SPOTKANIE Z …” - ARTUR HOFMAN
/Przewodniczący TSKŻ i redaktor naczelny Słowa Żydowskiego/
prowadzi red. Katarzyna Kaczorowska /Gazeta Wrocławska/
TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny
 
20:00 KONCERT ŚPIEWÓW SYNAGOGALNYCH - CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU POD DYREKCJĄ STANISŁAWA RYBARCZYKA
MAGDALENA DYNOWSKA – sopran, PIOTR BUNZLER – tenor, CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU, PIOTR ROJEK – organy, STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent
w programie kompozycje m.in. Abrahama Bernsteina, Kurta Weilla, Moritza Deutscha, Maxa Janowskiego, Sola Zima, Zvi Talmona
Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł
 
21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny
 
22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/
Synagoga, wstęp wolny
 
06.06. wtorek
 
15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK HEBRAJSKI,
prowadzi mgr Tomasz Duda /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny
 
16:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: „Dzieci modernizmu. Świadomość, kultura i socjalizacja polityczna młodzieży żydowskiej w II Rzeczypospolitej”
dr Kamil Kijek /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
prowadzi dr Michał Trębacz /Instytut Historyczny, Uniwersytet Wrocławski/
CIŻ Cafe, wstęp wolny
 
17:00 PROMOCJA MIESIĘCZNIKA „SŁOWO ŻYDOWSKIE”
prowadzi red. Chrystian Orzeszko
TSKŻ, ul. Świdnicka 28, wstęp wolny
 
18:00 „SPOTKANIE Z …” - ALEKSANDER LIMISIEWICZ
prowadzi dr inż. arch. Piotr Kmiecik /architekt, historyk architektury/
Cocofli, wstęp wolny
 
19:00 „UL. GWARNA – CMENTARZ, OFIARA KOMUNIZMU”
wykład Jerzego Kichlera /Gmina Żydowska we Wrocławiu/
Stołówka, wstęp wolny
 
20:00 KONCERT: MODERN KLEZMER MUSIC – KLEZZMATES /Kraków/
BARTOSZ DWORAK – skrzypce, TOMASZ POLAK – klarnet, MARCIN WIERCIOCH – akordeon, JAREK WILKOSZ – kontrabas, KRZYSZTOF KOSSOWSKI – perkusja, instrumenty perkusyjne
Synagoga, bilety: 30 zł, 40 zł
 
21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny
 
22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/
Synagoga, wstęp wolny
 
07.06. środa
 
15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK JIDYSZ
prowadzi dr Anna Kałużna /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny
 
17:00 AKADEMIA SIMCHY: ŻYDOWSKIE PRZESĄDY
wykład Jerzego Kichlera /Gmina Żydowska we Wrocławiu/
Stołówka, wstęp wolny
 
18:00 „SPOTKANIE Z…” - ANATOL KASZEN
prowadzi red. Wanda Ziembicka-Has
Cocofli, wstęp wolny
 
20:00 KONCERT: POLIN. NEW YIDDISH SONGS - ANDRÉ OCHODLO & ODEM'S QUARTET /Sopot/
ANDRÉ OCHODLO - śpiew, BARTOSZ DWORAK - skrzypce, ZDZISŁAW KALINOWSKI - piano, synth, ADAM ŻUCHOWSKI - kontrabas, LUIS MORA MATUS (Chile) - perkusja

Synagoga, bilety: 50 zł, 40 zł
 
21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny
 
22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/
Synagoga, wstęp wolny
 
08.06. czwartek
 
15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK JIDYSZ
prowadzi dr Anna Kałużna /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny
 
16:00 - 18:30 PIKNIK
Katedra Judaistyki UWr Zaprasza!
Bulwar Piotra Włostowica, wstęp wolny
 
17:00 SPOTKANIE AUTORSKIE: „PRZEWODNIK PO ŻYDOWSKIM WROCŁAWIU”
Jerzy Kichler i Tamara Włodarczyk
Cocofli, wstęp wolny
 
18:00 „SPOTKANIE Z …” - IGNACY EINHORN
prowadzi red. Andrzej Bułat /Gazeta Wrocławska/
CIŻ Cafe, wstęp wolny
 
20:00 KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ
Synagoga
 
21:30 WIECZORNE WARSZTATY TAŃCA
prowadzi Marta Koronkiewicz
Dziedziniec, wstęp wolny
 
22:00 KINO SIMCHA: PROJEKCJA FILMÓW Z MFF „ŻYDOWSKIE MOTYWY” /Warszawa/
Synagoga, wstęp wolny
 
23:00 AKADEMIA SIMCHY: BIAŁA NOC
Przygotowania do Szabatu z rabinem Davidem Basokiem,
Stołówka, wstęp wolny, zapisy: zapisy@proarte.org.pl
 
09.06. piątek SZABAT
 
15:00 WARSZTATY JĘZYKOWYCH CIEKAWOSTEK – JĘZYK LADINO
prowadzi dr Agnieszka August-Zarębska /Katedra Judaistyki, Uniwersytet Wrocławski/
Szul, wstęp wolny
 
17:00 „SPOTKANIE Z …” - JERZY FILC
prowadzi Maria Magdalena Janowska-Bukowska /krytyk muzyczny/
Cocofli, wstęp wolny
 
18:00 PYTANIA I ODPOWIEDZI
Spotkanie z rabinem Davidem Basokiem,
Szul, wstęp wolny
 
19:00 KABALAT SZABAT
Otwarte nabożeństwo na powitanie Szabatu
Prowadzi rabin David Basok
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem,
Stanisław Rybarczyk – dyrygent
Synagoga, wstęp wolny
 
20:00 KOLACJA NA POWITANIE KRÓLOWEJ SZABAT
Prowadzi rabin David Basok i rebecyn Danielle Chaimovitz Basok,
Synagoga, bilety: 100 zł
 
Objaśnienie skrótów miejsc:
●     Bike Cafe: ul.  Św. Antoniego 8
●     Centrum Informacji Żydowskiej, CIŻ Cafe: ul. Włodkowica 9
●     Cocofli - books arts cafe wine bar: ul. Włodkowica 9
●     Dziedziniec
●     Stołówka: Stołówka Koszerna Gminy Żydowskiej, ul. Włodkowica 7-9
●     Synagoga: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5a
●     Szul: Sala modlitw ul. Włodkowica 7-9
●     TSKŻ: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce Oddział we Wrocławiu, ul. Świdnicka 28
 
Termin: 
03.06.2017 (sobota), 22.00 to 09.06.2017 (piątek), 22.00
Kategoria: 
Galeria Dni Seniora: 
false
Tagi: