Spotkanie autorskie ze Stefanem Skąpskim

źródło: organizator

Z okazji dnia dziecka Klub Firlej zaplanował spotkanie ze Stefanem Skąpskim, mieszkańcem osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, niegdyś prezydentem Wrocławia, dziś autorem wierszy dla dzieci. Spotkanie odbędzie się 1 czerwca w godz. 17:00- 19:00 i jest efektem rozmów z mieszkańcami, podczas których dyskutowano o potrzebie prezentowania lokalnych twórców - najbliższych sąsiadów - na scenie Firleja. Poeta zaprezentuje wydane w ostatnich latach tomiki, m.in: "Król niedźwiedzi i inne zwierzęta" (2016) oraz "Niezwykłe przygody ze świata przyrody" (2014), które stanowią bajkową opowieść o naturze pełnej ciekawych zjawisk i niespodzianek. Opowie o swoich inspiracjach, roli jaką pełni w jego życiu poezja i przyroda, a także o swojej twórczej pracy. Spotkanie będzie okazją do rozmowy z autorem, zadania pytań, oraz zdobycia podpisu z dedykacją.
Stefan Skąpski urodził się w Wielkopolsce i tam spędził dzieciństwo. Do Wrocławia przyjechał w latach 50-tych i tutaj ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Szybko stał się pracownikiem administracji gospodarczej i państwowej. Był m.in. kierownikiem w Zakładach Elektronicznych ELWRO, dyrektorem Wydziału w Urzędzie Wojewódzkim, a w latach 1984-1990 wiceprezydentem i prezydentem Wrocławia. Trwały związek z miastem można zaobserwować w jego wywiadach i artykułach o Wrocławiu.
W ostatnich latach Stefan Skąpski zamieszkał w okolicach Obornik Śląskich. To tam, w otoczeniu pięknej przyrody powstały: "Tomik natchniony krainą Wzgórz Trzebnickich" z 2013r. i wspomniany już tomik "Niezwykłe przygody ze świata przyrody" z 2014r.

Jego wiersze zawierają wiele przykładów godnych naśladowania postaw, które mogą inspirować dzieci, ale też sporo odniesień do otaczającej nas rzeczywistości czytelnych dla dorosłego odbiorcy. Nie brak również nawiązań do Wrocławia i okolic oraz rodzinnych stron autora, które mocno wpłynęły na jego twórczość. Ilustracje w tomikach wykonała wnuczka poety, Hanna Skąpska - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Akademii Sztuk Pięknych.

 
Informacje na stronie: http://www.firlej.wroc.pl/?idw=191
Termin: 
01.05.2017 (poniedziałek), 17.00 to 01.06.2017 (czwartek), 19.00
Kategoria: 
Galeria Dni Seniora: 
false
Tagi: