16 listopada mieszkańcy Wrocławia mają możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W tym dniu będzie można sprawdzić stan swojego serca, płuc, a także kości.

 

Plac Grunwaldzki 16

16 listopada w godzinach między 10:00 a 17:00 na placu Grunwaldzkim 16  (obok Biedronki) zaparkuje osteobus, w którym będzie wykonywana densytometria, polegająca na określeniu gęstości mineralnej kości. Badanie to umożliwia diagnostykę osteoporozy i osteopenii, które rozwijają się stopniowo, bardzo często nie dając wyraźnych objawów. Badanie jest szczególnie wskazane dla osób po 55 roku życia, po złamaniach kości oraz znajdujących się w tzw. grupie ryzyka (występowanie osteoporozy w rodzinie, niedobór hormonów płciowych, witaminy D i wapnia). 

 

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 15

Natomiast przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 15 (obok Żabki), również 16 listopada między godz. 10:00 a 17:00, będzie można wykonać badanie płuc oraz analizę wieku serca. Spirometria służy rozpoznaniu i ocenie zaawansowania zaburzeń czynności płuc. Tego typu badanie powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w roku przez palaczy, a także osoby, które często kaszlą, mają duszności czy szybko się męczą. Z kolei oszacowanie tzw. wieku serca odbywa się na podstawie algorytmu opracowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Metoda ta w sposób szybki i bezinwazyjny, na podstawie wywiadu z pacjentem, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru masy ciała, współczynnika BMI, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, pozwala na określenie, przy użyciu specjalnej aplikacji, prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

 

Zapisy

Wizyta w kardiobusie Fundacji Ziko dla Zdrowia umożliwia pacjentom wykonanie specjalistycznego badania bez konieczności rejestrowania się i długiego oczekiwania na termin wizyty. Ponadto akcja zwraca uwagę na znaczenie wczesnej diagnostyki, profilaktykę schorzeń kardiologicznych oraz zachęca do dbania o zdrowie.

Każde badanie kończy się wydrukowaniem wyniku, omówieniem go i przy wynikach wątpliwych, zaleceniem konsultacji lekarskiej.

Z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązują  zapisy: pod numerem telefonu tel.: 12 687 57 90 (od poniedziałku do piątku: 8:00 – 17:00) lub mailowo: kontakt@zikodlazdrowia.org.

 

BADANIE KOŚCI

Lokalizacja: Wrocław, pl. Grunwaldzki 16

Termin: 16 listopada 2017, godz. 10:00-17:00

BADANIE PŁUC I ANALIZA WIEKU SERCA

Lokalizacja: Wrocław, ul. Marii Curie Skłodowskiej 15

Termin: 16 listopada 2017, godz. 10:00-17:00

Źródło: https://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/inne/1258253-bezplatne-badania-wieku-serca-spirometria-w-kierunku-osteoporozy?termin=328023

ziko