Spotkamy je najczęściej w parkach i lasach. Co ważne, pasożyty te atakują aż do listopada, warto więc zabezpieczać się przed nimi nie tylko latem. W Polsce choroby odkleszczowe przenosi najczęściej kleszcz pospolity, który żyje na wilgotnych i ciepłych obszarach porośniętych roślinnością do 1,5 metra wysokości. Szczyt jego aktywności przypada na początek lata i wczesną jesień.
Kleszcz jest nieduży, bo ma raptem od około 2,5 do 4 milimetrów, a z wyglądu przypomina małego pająka. Potrafi jednak wyrządzić wielkie szkody w organizmie człowieka. Do najgroźniejszych chorób przenoszonych wraz z ugryzieniem przez kleszcza należą zapalenie opon mózgowych i borelioza. Przed zapaleniem opon mózgowych może nas zabezpieczyć szczepionka, w pełni bezpieczna, a przy tym skuteczna już po pierwszym zastrzyku. W przypadku boreliozy brak takich szczepień, po usunięciu kleszcza należy zatem monitorować stan swojego zdrowia i zwrócić szczególną uwagę na takie symptomy jak: nudności, biegunka, stany gorączkowe i grypopodobne oraz ogólne osłabienie.
Co przyciąga kleszcza
Kleszcze przyciąga do człowieka najczęściej ciepło i woń potu. Ugryzienie następuje w miejscach, w których najłatwiej przebić się przez skórę, czyli tam, gdzie jest ona cienka i delikatna. Są to miejsca za uszami, szyja, zgięcia stawów (pod kolanami, w okolicy łokcia). Choć mówi się o ugryzieniu, które sugeruje ból, zwykle nie jest ono wyczuwalne. Dopiero po czasie – gdy ukąszone miejsce zaczyna boleć i drętwieć, zdajemy sobie sprawę z obecności pasożyta w naszym ciele.
Gdy w ciele tkwi kleszcz
Najlepszym sposobem na pozbycie się kleszcza jest wyjęcie go zwykłą pęsetą. Chwytamy pasożyta jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy prostopadle do powierzchni skóry. Nie należy go w żadnym wypadku przypalać, smarować kremami czy masłem. Po wyjęciu pasożyta ranę przemywamy środkiem dezynfekującym i obserwujemy, czy nie występują przebarwienia i rumienie. Jeśli nie udało nam się samodzielnie pozbyć kleszcza, musimy udać się po pomoc do lekarza.
Chroń ciało
Dla ochrony przed kleszczami najważniejsze jest odpowiednie ubranie, które powinno zakrywać jak najwięcej skóry. Koszulki z długimi rękawami, pełne buty oraz opadające na nie spodnie są tu jak najbardziej wskazane. Podczas upałów ciężko będzie jednak wytrzymać w takim kombinezonie, dlatego z pomocą przyjdą nam preparaty odstraszające kleszcze. Są to z reguły te same środki, które stosuje się na komary, zawierające związek DEET (organiczny związek chemiczny z grupy amidów, stosowany jako środek odstraszający owady).
Copyright © 2019. All rights reserved.