Forum uroczyście otworzyli Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego i Robert Pawliszko, zastępca dyrektora ds. międzypokoleniowej aktywizacji społecznej. Jako pierwszy wykład wygłosił dr hab. n. med. Dariusz Kałka – kardiolog i androlog, kierownik Pracowni Kardioseksuologii Katedry Patofizjologii UM we Wrocławiu. – Gdy mówię studentom o seksie osób 60+, to dziwią się, „że jak to, seks w tym wieku?”. A ja odpowiadam, że jak najbardziej, tyle że to trochę inny seks, bo seks spokojny, w którym nigdzie się nie trzeba spieszyć, seks wyrafinowany – tak rozpoczął niezwykle ciekawy wykład dr Kałka.

LINK: kliknij

Można było dowiedzieć się, jakie czynniki są odpowiedzialne za zaburzenia erekcji, tak częste w grupie mężczyzn już po 40 roku życia i jak mocno powiązane są z chorobą niedokrwienną serca. Doktor przywołał badania, według których 67% panów cierpiało na tę dolegliwość, zanim wystąpiły objawy zawału. Wśród czynników, które mają wpływ na problemy z potencją na pierwszym miejscu jest cukrzyca – największy wróg mężczyzny, później kolejno: palenie tytoniu, które niszczy życie seksualne, cholesterol uszkadzający naczynia krwionośne, nadciśnienie tętnicze zmniejszające możliwości seksualne, stres – „podstępny zabójca chęci i mocy”. Niebagatelny, negatywny wpływ na jakość życia intymnego mają także nadwaga i otyłość, poziom testosteronu (każdy dojrzały mężczyzna powinien go oznaczyć), prostata, alkohol i brak aktywności fizycznej.

wfs

Mężczyzna 60+

Po wykładzie dr Kałki rozpoczął się panel pierwszy „Mężczyzna 60+, czyli jak być zdrowym i aktywnym na emeryturze?”, który moderował znany i lubiany dziennikarz Łukasz Kocur, obecny rzecznik MOPS.

Dyskutowano o tym, jak zachować zdrowie i aktywność w wieku senioralnym. Paweł Rańda, polski wioślarz, wicemistrz olimpijski, medalista mistrzostw świata i Europy opowiadał o aktywności seniorów biorących udział w zawodach smoczych łodzi, ich sile i energii do sportowych działań. Łukasz Grabień, fizjoterapeuta i terapeuta manualny oraz dr Dariusz Kałka przekonywali, że zgodnie z powiedzeniem „w zdrowym ciele zdrowy duch” trzeba dbać o zdrowie fizyczne, aby cieszyć się jak najdłużej witalnością, a Maria Bierska, założycielka Klubu Seniora XXI, stwierdziła, że przy drugim człowieku jesteśmy szczęśliwsi i żyjemy dłużej, wobec czego warto być w związku.

O udziale w kulturze kobiet i mężczyzn mówił z kolei Maciej Michałkowski, dyrektor artystyczny Teatru Scena Kamienica – badania wykazują, że odbiorcami kultury, zwłaszcza wysokiej, w zdecydowanej większości są panie. – Warto, aby panowie zapraszali swoje małżonki i przyjaciółki do instytucji kultury – zachęcał na Forum.

LINK: kliknij

WFS2019  fot. Polska Press

Kobieta 60+

W kolejnej części III Wrocławskiego Forum Senioralnego z wykładem pt. „Precz ze spokojną starością” wystąpiła dr Maria Kmita, humorolog i śmiechoterapeuta. Na początku wytłumaczyła różnicę między jogą śmiechu a śmiechoterapią, a następnie przedstawiła założenia śmiechoterapii. Mówiła o tym, z czego śmieją się seniorzy i dlaczego humor w wieku 60+ (choć nie tylko) jest tak ważny.

Temat kontynuowała podczas drugiego panelu „Kobieta 60+, czyli jak być zdrową i aktywną na emeryturze?”, który moderowały Kamila Polańska-Wasik z Wrocławskiego Centrum Seniora i Ilona Zakowicz, Rzecznik Seniora i Opiekuna (pomysłodawczyni i koordynatorka Wrocławskiego Forum Senioralnego) Dr Kmita polecała także domowe sposoby na rozładowanie stresu poprzez humor – oglądanie komedii, kabaretów, a przede wszystkim udział w spotkaniach towarzyskich.

– Na zdrowie wpływa nasz styl życia, warunki społeczne, socjalne, aktywność fizyczna, używki. Geny odpowiadają za zaledwie 15-20% tego, jak się starzejemy – mówiła lek. geriatra Edyta Karasek, zachęcając publiczność do picia wody nie tylko w ten upalny dzień, ale codziennie, regularnie. Dr Maciej Garbień, chirurg naczyniowy namawiał z kolei do uważnej obserwacji swojego ciała, wspominając, że 60% kobiet w wieku 60+ cierpi na przewlekłą niewydolność żylną (czyli potocznie mówiąc – żylaki). – Pajączki, obrzęki nóg mogą być pierwszym sygnałem pojawienia się choroby, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań – przestrzegał lekarz.

Kobiece zdrowie to także dobre samopoczucie. O tym, jak istotny jest obecnie nasz wizerunek, opowiadała wrocławska stylistka i blogerka modowa Krystyna Bałakier. – Podstawa to mieć w domu duże lustro i nie bać się w nie patrzeć – mówiła, podkreślając, że ważne jest aby mieć swój styl – wygodny, ale dostosowany do naszej sylwetki, uwzględniający nasze preferencje, ulubione kolory, dodatki. Taki, który podoba się nam indywidualnie, ale również jest miły dla oczu innych.

W drugim panelu Forum rozmawialiśmy także o kulturze – Janusz Lichwa, specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu, koordynator projektu „Senior Grand Prix” opowiadał o spektaklu przygotowanym w ubiegłym roku przez seniorów. W ramach Dni Seniora Wrocław 2019 planowana jest powtórka spektaklu, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Muzycznie i tanecznie

Po części naukowej Forum przyszedł czas na część rozrywkową. Z mini koncertem wystąpił wokalista Mirek Bieliński, który zaśpiewał melodyjne, łatwo wpadające w ucho piosenki. Publiczność śpiewała i klaskała do rytmu. Do muzyki na żywo dołączyli modele – seniorki i seniorzy, którzy zaprezentowali się w trzech odsłonach: w stylu sportowo-swobodnym, codziennym, casualowo-spacerowym oraz formalno-koktajlowym. Pokaz mody 60+ koordynowała Aleksandra Kucharska z WCS.

Na koniec Forum został rozstrzygnięty konkurs „Recepta na szczęście po 60-tce” i laureaci z rąk Magdy Wieteski z Wrocławskiego Centrum Seniora otrzymali nagrody-niespodzianki.

Podczas wydarzenia można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistów oraz poczęstunku. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników czuwał ratownik Łukasz Czarnecki z Drogowego Ochotniczego Pogotowia.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Link do wypowiedzi: kliknij 

Ilona Zakowicz

fot. Polska Press

 

 

WFS