Zachęcamy wszystkich seniorów do zapoznania się z dziejami historii Sylwestra oraz do obejrzenia prezentacji o obchodach tego wydarzenia.
Prezentacja do pobrania w załączniku
Staropolskie zwyczaje
że na polskich wsiach w Sylwestra nikt nie sprzątał, aby nie wymieść nadchodzącego szczęścia. W każdym gospodarstwie nie mogło zabraknąć płonącego ognia oraz świeżej wody. Miało to gwarantować pomyślność i bogactwo na przyszły rok.
Sylwestrowe tradycje na świecie
To jedyna noc w roku obchodzona przez wszystkich na całym świecie. Portale podróżnicze i rozrywkowe pokazują najciekawsze tradycje z innych krajów. W Nowej Zelandii uderza się garnkami i patelniami z jak największym hałasem. W Argentynie o północy wszyscy stoją na lewej nodze, aby w Nowy Rok wejść prawą nogą. Brazylijczycy ubierają się na biało, a Duńczycy rozbijają talerze o drzwi sąsiadów. Hiszpanie z każdym wybiciem zegara o północy zjadają łącznie 12 sztuk winogron. Ekwadorczycy palą kukły symbolizujące stary rok. W Ameryce Łacińskiej wychodzi się przed dom z walizkami, aby zapewnić sobie rok pełen podróży.
Czas podsumowań i planów
Zakończenie roku skłania do refleksji. Niektórzy swoje problemy zapisują na czerwonych kartkach, a następnie palą, aby odeszły w niepamięć. Wiele osób chce zakończyć rozpoczęte sprawy. W Sylwestra i w Nowym Roku ważny jest pogodny nastrój i optymizm. Warto unikać kłótni i nieporozumień. W wielu polskich miastach dużą popularnością cieszą się maratony noworoczne i inne formy aktywnego spędzania czasu.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
prezentacja Sylwester-skonwertowany.pdf | 2.18 MB |
Copyright © 2021. All rights reserved.