14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 r., w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. To dobra okazja, by sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi.

 

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W samej Polsce cierpi na nią prawie 3 miliony Polaków. Ponad połowa chorych nie wie jednak, że jest chora, w związku z czym nie leczy cukrzycy. A to z kolei może skutkować groźnymi powikłaniami.
– Objawy początków cukrzycy są dosyć jednoznaczne i proste, ale mało swoiste – mówi  prof. Leszek Czupryniak, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. – Typowym objawem jest rosnące uczucie pragnienia, które pojawia się, ponieważ chory się odwadnia, oddając często i w dużych ilościach mocz. Podwyższona ilość cukru we krwi przechodzi do moczu, nerki starają się go rozcieńczyć, w związku z tym pacjent oddaje jego duże ilości, a w efekcie odwadnia się i chce mu się pić.

 

Dlaczego chudniemy

Kolejnym przejawem choroby jest chudnięcie. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie może zużyć glukozy. Wtedy następuje spalanie tłuszczu, a chory traci na wadze. Staje się senny, ospały, łatwo się męczy. To już poważny sygnał, aby zgłosić się do lekarza. Jeśli jednak ignorujemy te objawy, poziom cukru we krwi nadal będzie rósł i w konsekwencji dojdzie do zakażenia dróg moczowych i skóry, uporczywych bólów kończyn, zaburzeń widzenia.

 

Co robi diabetolog

Lekarzem, który leczy chorych na cukrzycę, jest diabetolog. Wbrew pozorom nie zajmuje się on jednak wyłącznie kontrolą poziomu cukru we krwi pacjenta. – Patrzymy na pacjenta w ten sposób, że jest to chory, u którego prędzej czy później dojdzie w większym lub mniejszym stopniu do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zależy nam na tym, aby stało się to jak najpóźniej i w jak najmniejszym stopniu. Dlatego chcemy działać na wszystko, co uszkadza naczynia krwionośne, czyli zwracamy uwagę na ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, sprawdzamy, czy chory pali. Jest to kompleksowe podejście do zapobiegania powikłaniom, ale potem, gdy już się pojawi jakiś ślad powikłań, czyli zmiany w nerkach, oczach, to chory zaczyna odwiedzać nefrologa, okulistę, kardiologa – tłumaczy prof. Czupryniak.
Chorym na cukrzycę dość często dokuczają zaparcia. Powodem jest gorsza perystaltyka jelit, gdyż unerwienie tych mięśni jest uszkodzone. Jeśli ktoś ma przewlekłe zaparcia albo chorobę refluksową, powinien korzystać dodatkowo z wizyt u gastrologa.
Jak widać, cukrzycy muszą odwiedzać lekarzy wielu różnych specjalności. Kluczowym elementem terapii w tej chorobie jest także sposób odżywiania oraz odpowiedni tryb życia. I regularne przyjmowanie leków.

cuk