Opowieść o świętym Mikołaju narodziła się w oparciu o historię Mikołaja, biskupa Miry, który ze względy na swoją wielkoduszność cały swój dorobek poświęcał biednym. Przedstawiany jako hojny ofiarodawca stał się przykładem osobliwości rozdającej prezenty dzieciom.
Kojarzymy go jako starca z okazałą, białą brodą, w czerwonym ubraniu mikołajowym, noszącym czarne, długie buty. Pojawia się z workiem pełnym prezentów i rózgami dla tych niegrzecznych, a dzieje się to 6 grudnia (rocznica śmierci świętego).
Określenie “mikołajki” pojawiło się w czasach komunizmu, kiedy okazały się środkiem na kontynuowanie dobrego zwyczaju obsypywania prezentami właśnie 6 grudnia. Jednak wtedy nie obchodzono patronatu świętego w tym dniu.
Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w buciku lub umieszcza się je w dużej skarpecie.
Dziś tradycję kontynuuje się w większości szkół oraz przedszkoli, gdzie każdy z uczniów losuje osobę, którą ma obdarować upominkiem, nie zdradzając sekretu, kim jest wylosowany.
A jak ten czas upływa w innych krajach?
Zapraszamy na Mikołajową podróż po świecie.
Spotkanie mikołajkowe z udziałem seniorów z grupy O-CAL-ENI i pracowników Wrocławskiego Centrum Seniora, na platformie internetowej Akademii Korbank, miało miejsce 4.12.2020 r. o g. 11:00. Zachęcamy do oglądania prezentacji, którą można pobrać w załączniku.
Wiersz od naszej Seniorki Izabeli Król
Zbliża się Mikołaj,
czekamy przykładnie
z nadzieją że wirus
jego nie dopadnie.
Bo przecież ma przywieźć
w zimny biały dzionek
potrzebny nam bardzo
pełny wór szczepionek.
Jeszcze na dodatek,
czego wszystkim życzę
by się w nim znalazło
miejsce na słodycze !
Zdróweczka i pogody Iza
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Prezentacja MIKOŁAJKI-skonwertowany(4).pdf | 2.61 MB |
Copyright © 2021. All rights reserved.