Dodane przez Barbara Pacan - 06-07-2024 - 11:59
Aktywne Wrocławianki w strojach i wiankach w parku
Magiczne noce pełne tradycji

W letnie noce, gdy natura w pełni rozkwita, a tradycje budzą się do życia, Wrocław staje się świadkiem niezwykłych obchodów Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej. Te wyjątkowe święta, głęboko zakorzenione w kulturze i obyczajach, przyciągają zarówno młodych, jak i starszych miłośników dawnych tradycji.

Aktywne Wrocławianki, grupa seniorek działająca przy WCRS - Wrocławskim Centrum Seniora, w pełni zaangażowały się w celebrowanie tych magicznych chwil.

Historia i symbolika Nocy Kupały

Noc Kupały, święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone jest na cześć żywiołów wody, słońca i księżyca. Jest to czas, kiedy legendarne kwiaty paproci mają zakwitać, przynosząc szczęście, płodność i bogactwo tym, którzy je odnajdą. Tradycje te, przepełnione magią i symboliką, kultywowane były przez wieki, a ich urok nie maleje nawet dzisiaj. 

W 2024 roku najkrótsza noc miała miejsce z 20 na 21 czerwca i trwała 6 godzin i 39 minut.

Królowa Jednej Nocy: symbolika i urok

„Zakwita raz, tylko raz, biały kwiat
Przez jedną noc pachnie tak, ach!
Przez taką noc Królowa Jednej Nocy ogląda świat
A światło dnia zdmuchuje kwiatu płomień na wiele lat”

Słowa Jonasza Kofty doskonale oddają ulotność i magię Nocy Kupały. Królowa Jednej Nocy, symbolizowana przez zakwitający tylko na chwilę biały kwiat, podkreśla wyjątkowość tych letnich nocy, pełnych tajemniczości i piękna.
Obrzędem związanym z Nocą Kupały jest także poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci.

 

Aktywne Wrocławianki w strojach i wiankach w parku
 
Magiczna Noc Świętojańska

Noc Świętojańska ma miejsce w wigilię dnia św. Jana Chrzciciela, czyli z 23 na 24 czerwca. Tradycje związane z Nocą Świętojańską obejmują palenie ognisk, tańce, śpiewy oraz puszczanie wianków na wodę. Te rytuały miały na celu przynoszenie miłości, chronienie przed złymi mocami oraz możliwość spotkania istot nadprzyrodzonych.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów Nocy Świętojańskiej jest skok przez ognisko i palenie ognisk. Wierzono, że zwęglone części drewna z ogniska, zabierane do domów, chroniły przed piorunami, oddalały choroby i czary, zapewniały dobre małżeństwa, a rozsypane na polach gwarantowały urodzaj.

Dużą rolę podczas Nocy Świętojańskiej odgrywają także kobiety, przede wszystkim panny. Najważniejsze jest puszczanie wianków na wodzie. 

Królowa Jednej Nocy: magiczne chwile

„Zapala się tylko na parę chwil
Gdy cały świat wokół śpi, ach!
A pachnie tak jak piołun i wanilia
Kwiat, biały kwiat
Przez taką noc Królowa Jednej Nocy ogląda świat”

Te wersy Kofty przypominają, jak cenne są te ulotne momenty, kiedy wszystko wokół zdaje się spać, a my możemy doświadczyć prawdziwej magii.

 

Aktywne Wrocławianki w strojach i wiankach w parku
 
Aktywne Wrocławianki w akcji

W ramach obchodów Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej, Aktywne Wrocławianki z Wrocławskiego Centrum Seniora wyruszyły na poszukiwania symbolicznego kwiatu paproci. Swoją obecnością uświetniły również Muzeum Architektury, przyciągając uwagę turystów swoimi uśmiechami i kwiecistymi stylizacjami. Ich zaangażowanie i radość z uczestnictwa w tych tradycjach pokazują, że wiek nie jest przeszkodą do aktywnego spędzania czasu i czerpania radości z życia.

Aktywne Wrocławianki w strojach i wiankach w Muzeum Architektury

 

Podsumowanie

Noc Kupały i Noc Świętojańska to święta, które łączą pokolenia, przenosząc nas w magiczny świat dawnych obrzędów. Aktywne Wrocławianki, biorąc udział w tych wyjątkowych obchodach, pokazują, że duch tradycji żyje w sercach mieszkańców Wrocławia. Niech te letnie noce, pełne magii i wspólnoty, pozostaną w naszej pamięci na długo.

 

Aktywne Wrocławianki w strojach i wiankach w Muzeum Architektury