Spacer śladem Edyty Stein

Dodane przez Barbara Pacan - wt., 05/24/2022 - 12:19
zdjęcie_przedstawia_Dom_Edyty_Stein

W najbliższy czwartek 26 maja 2022 r. o godz. 10:00–13:00 odbędzie się drugi z serii spacerów Śladem jedynej wrocławskiej świętej - Edyty Stein.

„Wrocław śladem Edyty Stein" to cykl spacerów tematycznych, które Ośrodek „Pamięć i Przyszłość" z Towarzystwem im. Edyty Stein organizuje w ramach wrocławskich obchodów Roku Edyty Stein. 

Oprowadza: Renata Bardzik-Miłosz.

W ramach zwiedzania pokażemy wybrane historyczne ślady materialne oraz współczesne przykłady upamiętnienia znanej Wrocławianki i jej rodziny.
Pojawią się wątki żydowskie, katolickie, rodzinne, miejskie, niemieckie, polskie.

Przejazd między miejscami zabytkowym Ogórkiem.

  • Zaczniemy od Ołbina i Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 (tym razem bez zwiedzania wnętrz) - ta kamienica to dom rodzinny Edyty Stein i obecna siedziba Towarzystwa im. Edyty Stein.
    Odwiedzimy kościół św. Michała Archanioła i jego okolicę.
  • Przejedziemy na Stary Cmentarz Żydowski przy ul. Ślężnej – to nekropolia, na której spoczywa kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta i regionu, w tym rodzice Edyty Stein, Augusta i Siegfried Stein. Znane postaci, ciekawa architektura i  burzliwe losy stanowią o wyjątkowości tego historycznego obiektu, który jako Muzeum Sztuki Cmentarnej jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia.
  • Przejedziemy do byłej dzielnicy żydowskiej, pod Synagogę Pod Białym Bocianem przy ul. Włodkowica. Wokół tej bożnicy ponownie skupia się religijne i kulturalne życie społeczności wrocławskich Żydów, a w okolicy odnaleźć można kolejne ciekawe miejsca nawiązujące do tematu spaceru.

Liczba miejsc ograniczona – zgłoszenia przyjmujemy do dnia poprzedzającego do 15:00 na e-mail: rokedytystein@zajezdnia.org

Miejsce zbiórki: przed Domem Edyty Stein o godz. 10:00.

Uczestnicy sami opłacają wstęp na Stary Cmentarz Żydowski: bilet ulgowy: 10 zł, bilet normalny: 15 zł.

Ostatni spacer odbędzie się 19 czerwca 2022 r. (niedziela), godz. 10:00–13:00.

Źródło zdjęcia: www.facebook.com/SlademEdytyStein