Wyszywając igłą, chcą pomóc żołnierzom walczącym w Ukrainie

Dodane przez Łukasz Kocur - wt., 05/17/2022 - 15:39
wroclaw.pl biuletyn screen

Ukazał się kolejny numer bezpłatnego biuletynu informacyjnego Urzędu Miejskiego Wrocławia, który dystrybuowany jest zazwyczaj w każdy czwartek tygodnia. Można w nim znaleźć m.in. informacje o zmianach w komunikacji, Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, działalności NGO czy wiadomości z wrocławskich osiedli.

 

 

 

 

Wyszywając igłą, chcą pomóc żołnierzom walczącym w Ukrainie.

Wyjechały z Ukrainy w obawie przed wojną. Do WCRS-Wrocławskiego Centrum Seniora przyszły pełne pasji i zdeterminowane. Daria z Odessy już bezpieczna, nie mogąc siedzieć bezczynnie, postanowiła zaangażować się w pomoc tym, którzy zostali broniąc kraju. Zainicjowała stworzenie grupy, które zajmą się rękodziełem.

 Będziemy wyszywać na koszulkach różne infografiki, a gotowe koszulki chcemy sprzedawać. Uzyskany dochód przekażemy na rzecz armii ukraińskiej – mówi Daria inicjatorka przedsięwzięcia.

Koszulki będą w kolorze białym i czarnym na których kolorowymi nićmi Panie będą wyszywały różne obrazki oraz napisy krzyżykiem lub haftem gładkim. Zaznaczają, że takie rękodzieło przynosi radość w tworzeniu nowych obrazów.

Skąd wzory?

Stworzenie koszulki jest to zbiorowa praca wielu osób. W pierwszej kolejności tworzona jest ilustracja, następnie rysunek przekształcany jest na wzór do haftowania, a kolejne osoby wyszywają.

Jeden z rysunków został stworzony przez graficzkę Irynę Babenko z Dniepra, która obecnie również przebywa we Wrocławiu - opowiada Olha.

O symbolice kolorów, wzorów, znaczeniu treści w nich zawartych mogłyby opowiadać długo, ale już teraz wśród oryginalnych prac dostrzec można te w kolorze niebieskim i żółtym. To barwy z flagi ukraińskiej.

Wsparcie, aktywizacja i integracja

Pani Daria, realizując swój pomysł w kwietniu, zebrała grupę na FB.

– WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora umożliwiło Paniom nie tylko miejsce na warsztaty rękodzieła, ale także przestrzeń gdzie mogą odpocząć i oderwać się na chwilę od trudnej rzeczywistości – mówi Robert Pawliszko zastępca dyrektora WCRS.

– Jest to doskonała okazja, żeby poznać się osobiście, porozmawiać i wspólnie spędzić wolny czas przy rękodziele. – podkreśla Galyna. Same kupiłyśmy wszystkie materiały m.in. koszulki, nici, igły, tamborki. Jest to nasz wkład i pomoc dla tych, którzy zostali i walczą na Ukrainie dodaje Galyna.

Do grupy można dołączyć bez względu na wiek i posiadane umiejętności. Każdy może tutaj przyjść i nauczyć się wyszywać.

– To naprawdę nie jest trudne – podkreśla Viktoriia. Nawet osoba, która nigdy tego nie robiła, podczas jednego warsztatu, nauczy się wyszywać.

Zapraszamy w maju br., w każdy poniedziałek i czwartek od godz. 11:00 (warsztat trwa 3 godz.) do siedziby Wrocławskiego Centrum Seniora s. 27 (wejście od ul. Janickiego).

To dobry sposób na ćwiczenie sprawności manualnej, doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej i własnej cierpliwości. Materiały do wyszywania dostępne będą na miejscu, zapewnia je grupa inicjatorek.

Maj w WCRS-WCS

Maj we Wrocławskim Centrum Seniora to nowe i różnorodne cykle zajęć stacjonarnych.
Zapraszamy na warsztaty arteterapii, przez sztukę (kolaże) wyrazimy swoje potrzeby i marzenia, a w trakcie
filozoficznej Majówki obudzimy myślenie i porozmawiamy o życiu. Ponadto spotkania w ramach profilaktyki zdrowia, kurs obsługi smartfona, zajęcia z pielęgnacji, kosmetyki, wizażu i plenerowe zajęcia fotograficzne.

W Dniu Matki spotkanie poetycko-muzyczne oraz spacer wspomnieniowy po wrocławskim Rynku.
Szczegóły na naszej stronie i pod nr tel. 71 344 44 44.