Na zdjęciu: Marek Bułaj

W tej rozmowie pytamy twórców wystawy: fotografa Marka Bułaja i malarza, performera, artystę multimedialnego Andrzeja Dudka-Durera o kontekst polityczny u podstaw Sztuki Znaczka i o inspiracje ich twórczych działań, zaczerpnięte z podróży oraz technologii cyfrowej.

Tak jak literatura ma haiku, tak pogranicze fotografii i grafiki ma swoją sztukę… znaczka pocztowego.

Ten nurt artystyczny z początku lat 70-tych to zasługa artystycznego ruchu oporu w Polsce, który przewrotnie ominął blokadę na wystawy zachodnich dzieł sztuki, prezentując je w prywatnych mieszkaniach rodzimych artystów, podczas „podziemnych” wernisaży. Docierały one do nich tradycyjną pocztą, stąd znaczki pocztowe stały się świadectwem i symbolem idei sztuki krążącej po świecie. 

I temu fenomenowi obaj artyści poświęcili uwagę, otwierając 8 lutego w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu wystawę „SZTUKA ZNACZKA –  META … KOMUNIKACJA”.

Dlaczego właśnie Ci dwaj artyści zdecydowali się na taki temat wystawy? Jak podzielili się zadaniami? Jakie wcześniejsze wspólne doświadczenia pokazały im, że mogą ze sobą bezkolizyjnie współpracować i połączyć swoje twórcze moce? Co przedstawiają ich projekty znaczków i jakie skarby związane z ruchem Sztuki Poczty kryje przepastne archiwum artystyczne Andrzeja  Dudka – Dürera? – koniecznie wysłuchajcie tego odcinka, żeby poznać kulisy tej wybitnej prezentacji.


fot. Radio Rodzina

 


Posłuchaj audycji, kliknij w link: Sztuka Znaczka – Meta… Komunikacja – wyjątkowa wystawa we Wrocławiu


 

Termin