Jeśli masz w rodzinie lub opiekujesz się osobą z demencją, wiesz, jak trudne potrafią być chwile, kiedy poczucie własnej tożsamości podopiecznego jest zachwiane.
Utrata pamięci sprawia, że bliskie nam osoby stają się zagubione, pełne lęku, a my nie zawsze wiemy jak można byłoby im pomóc. Na szczęście istnieją metody, które pomagają w przywracaniu ich poczucia tożsamości.
Zapraszamy na prelekcję pt. „Wspomnienia jako narzędzie wspierające samopoczucie osób z demencją: Jak ważne jest poczucie tożsamości".
Kiedy: 18.10.2024 r. piątek, godz. 11:00
22.11.2024 r. piątek, godz. 11:00
13.12.2024 r. piątek, godz. 11:00
Gdzie: WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, sala 27
Są jeszcze wolne miejsca! Zapisy pod nr. tel. 71 344 44 44 lub e-mail: karta.seniora@wcrs.pl
Podczas spotkania powiemy:
- Jak wspomnienia z przeszłości – opowieści, zdjęcia, pamiątki – mogą wspierać osoby z demencją w przypominaniu siebie i swojego życia.
- Dlaczego przypominanie historii życia jest kluczowe dla dobrego samopoczucia emocjonalnego osób z demencją?
- Jak w prosty sposób możesz pomóc bliskiej osobie zachować poczucie „kim jestem", nawet gdy codzienność i wspomnienia ulatują.
To spotkanie to szansa na dowiedzenie się, jak ważne są wspomnienia w życiu osób z demencją i jak mogą one wzmacniać relację z bliskimi, nawet gdy historie stają się trudne do odnalezienia.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Seredyńska, autorka poradnika Reminiscencja: Facylitacja wspomnień u osób z demencją.
Absolwentka psychologii społecznej, terapeutka zajęciowa oraz trenerka rozwoju osobistego. Kompetencje w zakresie demencji i reminiscencji zdobyła na prestiżowych uczelniach, w tym The Open University w Wielkiej Brytanii (Bachelor of Science in Social Psychology), University of Tasmania w Australii (kurs Understanding Dementia MOOC), Salisbury University w Stanach Zjednoczonych (kurs Alzheimer's Disease & Dementia Care) oraz University of Social Science w Singapurze (kurs Reminiscence Facilitation).
Katarzyna pracowała z osobami z zaawansowaną demencją, stosując podejście zorientowane na osobę i wykorzystując wspomnienia jako kluczowy element angażujący podopiecznych. Jest popularyzatorką korzyści płynących z facylitacji wspomnień i technik odpominania. Na co dzień prowadzi stronę odpominanie.pl fascynuje się drugim człowiekiem, jego pasjami, przeszłością i opowieściami.