Wystawa „Przemiany i transmutacje” już 19 maja w ossolińskich Salach pod Kopułą

Dodane przez Łukasz Kocur - 17-05-2023 - 13:50
Plakat wystawy

Od 19 maja w ossolińskich Salach pod Kopułą można będzie oglądać wystawę „Przemiany i transmutacje” na którą serdecznie zapraszamy o godz. 14:00 na dziedzińcu Ossolineum.

Wystawa „Przemiany i transmutacje” skupia się wokół sposobów prezentowania w sztuce tematów związanych z alchemią i przemianami w przyrodzie. Eksponaty pochodzą z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich, Działu Starych Druków Biblioteki Ossolineum i kolekcji prywatnej. Twórcy dzieł literackich i malarskich starali się zatrzymać w swoich dziełach czas, jednocześnie oddając jego nieubłagany ruch. Alchemicy wierzyli, że poprzez transmutacje uda im się zapanować nad procesem zmian w materii ożywionej i nieożywionej. Na wystawie prezentujemy dzieła sztuki i starodruki związane z upływem czasu oraz symboliką alchemicznych przemian. Punktem wyjścia do opowieści o magicznym świecie sztuki wielkich mistrzów są dwa cenne obrazy z prywatnej kolekcji. Już Heraklit z Efezu w VI w. p.n.e. głosił, że jedyną stałą w życiu jest zmiana. Ciągłe przemiany w przyrodzie oraz niekończący się cykl narodzin i śmierci fascynował filozofów, poetów, artystów, a także alchemików. Starożytni wyjaśniali taki porządek świata poprzez mitologię.

 

Kuratorzy wystawy: dr Emilia Kłoda, M. Rafał Makarewicz. Na oprowadzania obowiązuje wstęp wolny.  Oprowadzania kuratorskie zaplanowano na następujące dni:

  •     piątek, 26.05, godz. 16:00
  •     sobota, 27.05, godz. 11:00
  •     piątek, 16.06, godz. 16:00
  •     sobota, 17.06, godz. 11:00
  •     niedziela, 18.06, godz. 14:00 (finisaż wystawy)

Zapraszamy do Sal pod Kopułą o godzinie wskazanej w harmonogramie przez organizatora.