
Budzenie myślenia to, w naszym rozumieniu, nic innego jak stawianie ważnych pytań dotyczących tego wszystkiego, co nas otacza i nas samych.
Inaczej mówiąc, budzenie myślenia to niejako wyrywanie siebie samego z usypiających oczywistości, czyli zastanawianie się nad czymś o czym myśleliśmy, że wszystko wiemy i nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć.
Aż tu nagle gdy zaczniemy się bliżej czemuś przyglądać to okazuje się, że odkrywamy coś, z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy, a co każe na nowo przemyśleć to wszystko, co nas otacza.
Ale jest jeszcze coś, co nam przyświeca w budzeniu myślenia, nam nie chodzi o filozoficzne teoretyczne rozważania, ale o pokazanie, w jaki sposób rozważania wyrastające z filozofii przydają się w życiu (w znaczeniu dosłownym).
Inaczej mówiąc, pokazujemy praktyczne zastosowanie filozofii w codziennym życiu, pokazujemy, że filozofia nie jest czymś poza nami ale, że jest w nas i dla każdego z nas (co oczywiście zrywa z potocznym rozumieniem filozofii jako czymś nieprzydatnym i nieosiągalnym).
Metodą, jaką stosujemy, jest poszukująca rozmowa, niekoniecznie odpowiadająca na wszystko, o czym chcemy wiedzieć. Rozmowa ma nas budzić ze stagnacji, ma budzić refleksję i krytyczność oraz podpowiadać, że nikt za nas nie odpowie na to, co nas dręczy i nurtuje.
Nie chodzi nam o nabycie umiejętności gramatycznych i retorycznych, nie chodzi nam też o to, żeby mówić o czymś coraz piękniej, ale żeby mówić z sensem.
Natomiast tematy, jakie nam w tym pomagają, nie są tematami abstrakcyjnymi, ale takimi, które jakoś nas dotyczą i dotykają niekoniecznie w znaczeniu dosłownym, ale w znaczeniu wynikającym z faktu, że jesteśmy racjonalnymi istotami myślącymi.
Na spotkaniach będą poruszane m.in. tematy:
- Spotkanie budzące myśli
- Dialog jako rozmowa
- Bądźmy podejrzliwi wobec siebie samych i innych
- Czym jest przyjaźń?
- Bądźmy gościnni
Ale (jak już wiedzą stali bywalcy) zagadnienia to tylko pomoc w budzeniu myśli.
Miejsce: Wrocławskie Centrum Seniora, pl. Dominikański 6, s. 27.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy: 71 344 44 44 lub e-mail: karta.seniora@wcrs.pl