Spotkanie z dietetyk klinicznym we Wrocławskim Centrum Seniora

Dodane przez Aleksandra Szermach - 27-02-2023 - 14:28
ietetyk kliniczny Sandra Judszczyk

27 lutego w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki
i Leczenia Nadciśnienia we Wrocławskim Centrum Seniora odbyło się spotkanie z Sandrą Juszczyk, dietetyk klinicznym.

Nadciśnienie tętnicze należy do grupy chorób cywilizacyjnych, istotne jest wczesne wykrycie
i rozpoznanie, aby zapobiec rozwojowi powikłań. Nadciśnienie tętnicze rozwijające się i trwające wiele lat, najczęściej bezobjawowo, prowadzi do nieodwracalnych powikłań narządowych.

Dlatego tak ważna jest znajomość objawów alarmujących, które mogą sugerować jego obecność, a przede wszystkim przeświadczenie o konieczności okresowej kontroli wartości ciśnienia tętniczego.

W trakcie indywidualnych konsultacji dietetycznych Seniorzy wysłuchali zaleceń i przykładowej diety. W przypadku nadciśnienia tętniczego niezwykle ważna jest znajomość własnych wartości ciśnienia krwi, oraz odniesienie jej do ogólnie przyjętych norm. Dietetyk kliniczny Sandra Judszczyk wykonała pomiar ciśnienia, analizę składu ciała, i zalecała ewentualne badania laboratoryjne.

We Wrocławskim Centrum Seniora przypomnieliśmy, że przy problemach z nadciśnieniem należy usunąć z jadłospisu wszystko to, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia. Ograniczmy w diecie sól, mocną kawę i cukier. Wykluczone powinny zostać napoje energetyczne, mocny alkohol, słodycze i napoje gazowane. Węglowodany proste zawarte m in. w białym pieczywie możemy zamienić na złożone zawarte np. w pieczywie razowym. Na pewno z naszego menu powinny zniknąć koncentraty, zupy w proszku, żywność konserwowa i przetworzona,  gotowe sosy, fast foody oraz słone przekąski.

Nadciśnienie tętnicze należy do grupy chorób cywilizacyjnych, istotne jest wczesne wykrycie i rozpoznanie, aby zapobiec rozwojowi powikłań. Bardzo ważna jest edukacja wśród seniorów. Konieczne są kampanie edukacyjne dla szerokiej rzeszy odbiorców, a jedną z form jest właśnie przeprowadzona przez Nas akcja w siedzibie WCS.