Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Dodane przez Barbara Pacan - 21-06-2022 - 13:56
zdjęcie przedstawia seniorów ćwiczących nordic walking w parku

Właśnie o to zapytaliśmy Krzysztofa Otwinowskiego, który od 2 lat współpracuje i trenuje z seniorami ze Stowarzyszenia Nowe Nadodrze i klubu nadodrzańskiego Seniorki i Seniora.
 

Jak ważna jest aktywność fizyczna?

Każdy człowiek ma układ oddechowy, układ krwionośny, które pracują 24 godziny na dobę. Każdy ma też układ kostny, który... no właśnie, nie zawsze jest odpowiednio zadbany. Tak samo jak często korzystamy z układu krwionośnego czy oddechowego, tak samo powinniśmy wiedzieć, że musimy dbać o ruch, bo inaczej staniemy się idealnym obiektem do rozwijania się wszelkich chorób. Od tych mało groźnych – jak np. bóle głowy po te bardziej uciążliwe, jak otyłość, depresja czy choroby układu sercowego.
 

Jak można zadbać o aktywność fizyczna i dobrą formę?

Przede wszystkim nie należy „skakać na głęboką wodę”. Jeśli do tej pory aktywność fizyczna rzadko gościła w naszym życiu, powinniśmy zacząć od czegoś, co lubimy, i to w małej dawce. Może to być rower, pływanie, spacer. Mamy dużo alternatyw uprawiania sportu i gier rekreacyjnych. Ważne jest to, aby wybrać coś, co będzie dla nas przyjemne i nie będzie się wiązało z przymusem.
 

Czy każdy senior może/powinien ćwiczyć? A jeśli tak, to co, jak i gdzie? 

Jeśli nie ma przeciwskazań od lekarza, to stanowczo każdy senior powinien zaplanować aktywność fizyczną w swoim grafiku. Aktywność zależy od wieku i możliwości. Istotną rzeczą jest to, aby znać swoje tętno spoczynkowe, które łatwo można policzyć. Następnie zacząć ćwiczyć i utrzymywać tętno w podwyższeniu o jakieś 10-20%. Wszystko zależy od naszych możliwości.
 

Co zrobić, żeby zachować dobrą kondycję i być sprawnym?

Po pierwsze wyjść z domu! Miasto daje spore możliwości, aby zacząć się ruszać. Warto poszukać czegoś, co znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania. Zajęcia dla seniorów, siłownie zewnętrzne, grupy seniorskie można znaleźć praktycznie w każdej dzielnicy Wrocławia.
Po drugie, zwrócić uwagę na to, co jemy. Zdecydowanie unikać tłustych, przetworzonych potraw. Odsunąć od siebie napoje i żywność z dużą zawartością cukru.

 
Czy zatem dbać o aktywność fizyczną solo? Czy w grupie? 

To zależy od człowieka. Nie ma złotej zasady. Niektórzy lubią ćwiczyć sami, jednak zdecydowanie łatwiej i przyjemniej ćwiczy się w grupie. Można wtedy naprawdę dobrze się uśmiać, wymienić doświadczeniami, planami na dzień, a nawet rozwiązać problemy. Poza tym ćwiczenie w grupie daje nam dodatkową mobilizację do tego, aby przyjść na zajęcia. Gdy mamy gorszy dzień, kolega czy koleżanka skutecznie potrafią zachęcić do tego, aby nie opuszczać treningu.
 

Od czego należy zacząć, jeśli nie mamy doświadczenia? 

Po pierwsze zaczynamy od dobrego nastawienia. Nie należy się zrażać tym, że dawno nie uprawialiśmy aktywności fizycznej. Nie bać się, że czegoś nie będziemy umieć albo że nie damy rady. Zajęcia czy treningi są dostosowane do indywidualnych możliwości uczestnika. Nie robimy nic na siłę. Każde ćwiczenie robi się według własnych możliwości.

 
Jakie są najczęstsze aktywności seniorów? Co najbardziej lubią?

Dużą popularnością cieszą się nordic walking, slow jogging, bule, krykiet, gimnastyka. W moich grupach wprowadzam jogę śmiechu, techniki uważności, body skan, co bardzo podoba się seniorom.

Zdjęcie ze strony: pixabay.com