Portret samotności. Wystawa zdjęć z serii Galeria Twórczości Seniora

Zdjęcie prac wystawy fotograficznej w ramach cyklu Galeria twórczości seniora.

O tym, ile pragnienia wspólnie spędzanego czasu kryje się za samotnością seniorów i jaką wartość wnosi pomoc wolontariuszy w ich życie – można było przekonać się podczas wernisażu przepięknej wystawy fotograficznej
pt. „Portret samotności”, kolejnej z serii „Galeria Twórczości Seniora”, zainicjowanej przez Wrocławskie Centrum Seniora - WCRS
we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, a tym razem współorganizowanej także ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich, którego podopieczni byli bohaterami prezentowanych kadrów. 

Mocny przekaz, minimalistyczne portrety zestawione z fotografiami metaforycznie ilustrującymi prawdę izolacji i opuszczenia – tak autor prac, Łukasz Drobiński, uchwycił temat samotności seniorów i ich przezroczystości w społeczeństwie.
Artystyczną oprawę tej obserwacji uzupełnił wykład dr Walentyny Wnuk o znaczeniu pracy wolontariuszy, towarzyszących seniorom w ich troskach dnia codziennego. Wydźwięk tej relacji, międzypokoleniowego porozumienia i wzajemnej serdeczności dało się odczuć podczas debaty, wspólnie poprowadzonej przez wolontariuszy i podopiecznych Stowarzyszenia małych braci Ubogich.

W sprawie odzyskiwania poczucia sensu wbrew samotności i stawiania się do życia pomimo upływu znacznej jego części, zabrał głos także wrocławski poeta-senior, Piotr Rakowiecki. W swoich wierszach, które osobiście deklamowanych przed publicznością, wskazywał na pasje i spełnianie marzeń jako antidotum na pustkę i nieznośny ciężar przemijania. Własnym przykładem udowadniał, że pielęgnowanie zainteresowań pogłębia kontakt ze sobą, ze światem i wciąż zaskakuje nowymi odkryciami - w jego przypadku literackimi.

W klimat piękna relacji międzyludzkich i ich ponadczasowej wartości przepięknie muzycznie wprowadziła gości także Emilia Jałowiecka. Ciepłą barwą głosu i tekstami wyśpiewywanych piosenek wywołała na widowni niejedno silne wzruszenie.

Wernisaż uświetniła obecność Agaty Gwadery- Urlep przewodniczącej komicji ds. Polityki Senioralnej Zdrowia i Bezpieczeństwa, wspierającej wrocławskie środowisko senioralne oraz Joanny Szczygłowskiej kierowniczki biblioteki, która rozpięła nad tą wystawą ogromny parasol wsparcia mentalnego i organizacyjnego. 

Dziękujemy gościom za przybycie!
A tym, którzy nie dotarli na otwarcie wystawy, polecamy skorzystać z jej dostępności w przestrzeni
filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego 105, na Dworcu Kolejowym. 

Wystawa czynna do 22 marca 2024 r.


 

Termin