„Małe, wielkie projektowanie – Jak projektuje się meble dla najmłodszych”

Dodane przez Barbara Pacan - pon., 05/16/2022 - 15:37
Małe, wielkie projektowanie

Przeciętne mieszkanie w Polsce ma dziś ok. 50 m2, na pokój dziecięcy przypada więc ok. 10 m2. Projektowanie dla tak małej przestrzeni bywa wymagające, zwłaszcza, że dzieci rosną, a ich potrzeby zmieniają się bardzo dynamicznie i nie mają charakteru wyłącznie ergonomicznego ale i funkcjonalny, sensoryczny, psychologiczny.

Meble dla dzieci powinny być więc albo co kilka lat wymieniane, albo łatwo modyfikowalne. Niestety na rynku jest wciąż zbyt wiele rozwiązań mebli bardzo podobnych do rozwiązań dedykowanych dorosłym, a modyfikowany jest jedynie kolor okleiny. Dlaczego tak łatwo jest zapomnieć o potrzebach dziecka, czy to dlatego, że inwestorem jest rodzic?

To rolą projektantów jest proponowanie rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych spełniających potrzeby rodzica i dziecka jednocześnie.

Na przykładzie kilku kolekcji, które projektowałam dla polskich firm, opowiem o wyzwaniach i szansach jakie stwarzały poszczególne projekty dedykowane dzieciom.

Wiktoria Lenart - polska projektantka wzornictwa przemysłowego. Ukończyła – stopnień doktora – Wzornictwo Przemysłowe na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (stypendium dla wybitnych młodych naukowców). Członkini Polskiego Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych. Od 2013 r. z powodzeniem łączy swoje dwie pasje: działalność dydaktyczną i naukową oraz prowadzenie swojego autorskiego studio, gdzie projektuje dla przemysłu. Jej głównym obszarem zainteresowań jest przestrzeń pracy człowieka i zagadnienia „ergonomii prywatności”.

Obszary działań: Projektowanie produktowe – meble biurowe i domowe, ceramika, sprzęt agd/rtv, sprzęt medyczny, oświetlenie oraz wzory, set design i opakowania etc.

Wykład odbywa się w cyklu comiesięcznych  „Spotkań z architekturą w Muzeum Architektury”.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy do udziału!