Miesięczne Wyzwanie Umysłowe czas start!

Dodane przez Marta Łomnicka - 15-02-2024 - 14:43
Na grafice z mózgiem i niebieskim tłem jasny napis miesięczne wyzwanie dla umysłu.

 

Miesięczne Wyzwanie Umysłowe to cykl spotkań, które zachęcają osoby w wieku 60+ do zadbania o umysł, inspirują do działania oraz pozwalają odkrywać różne zakątki świata.

W lutym psycholog Piotr Łącki - partner Wrocławskiej Karty Seniora, prowadzący portal edukacyjny psychologdlaseniora.pl przekonuje, by nie dać się zimowej chandrze i ciekawie spędzać czas.

W ramach cyklu przewidzianych jest aż kilkanaście wydarzeń – warsztaty psychologiczne, spotkania podróżnicze, a nawet kulinarne! Nie zabraknie również wyzwań dla umysłu!

Szczegółowy program poniżej.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, wszystkie wydarzenia odbywają się online.


Program:
Poniedziałki dla umysłu, o godz. 9:00
W każdy poniedziałek uczestnicy wyzwania otrzymają zadanie umysłowe. Jego rozwiązanie zostanie podane we wtorek.
Do tego czasu na stronie naszej społeczności na Facebooku FB/aktywnoscseniora, będzie trwać rozmowa na temat prawidłowej odpowiedzi. Zachęcamy do włączenia się do dyskusji!

Podróżnicze wtorki, o godz. 18:00
Ponad pięciomiesięczna podróż psychologa Piotra Łąckiego przez 14 krajów Azji była okazją do tego, by podpatrzeć, jak żyją osoby po 60. na innym kontynencie. 

Jak żyją ludzie na krańcu świata? Czego możemy się od nich nauczyć? W ramach podróżniczych wtorków wyruszymy w niezwykłą podróż w najodleglejsze zakątki Azji. Odwiedzimy m.in. niezliczone wyspy Indonezji i odkryjemy sekrety miejscowej kuchni, poznamy losy Jean-Pierre’a, który emeryturę postanowił spędzić w Indiach, udamy się do znanej ze stulatków Japonii oraz dowiemy się, jak w Wietnamie motor może służyć do codziennej gimnastyki. 

  • 6.02. Japonia
  • 13.02. Indonezja
  • 20.02. Wietnam
  • 27.02. Indie

Każde spotkanie podróżnicze potrwa około godziny.


Psychologiczne czwartki, o godz. 10:00

  • 8.02. 7 zdrowych nawyków na emeryturze

Drobne zmiany w naszej codzienności przynoszą długofalowe niezwykłe efekty. Jakie zdrowe nawyki warto wprowadzić lub wzmocnić na emeryturze? Siedem z nich zostanie omówionych w czasie wykładu.

  • 15.02.  Co zamiast krzyżówek?

Najnowsze badania psychologiczne pokazują, że rozwiązywanie krzyżówek nie ćwiczy umysłu. Niezwykle ważne jest zatem znalezienie alternatywnych sposobów dbania o umysł na emeryturze.

  • 22.02. Jak rozwiązywać sudoku?

Niemal każdy słyszał o sudoku, ale wiele osób zraziło się do tego umysłowego ćwiczenia już przy pierwszym kontakcie z nim. Dla tych, którzy jeszcze się nie spotkali z sudoku – to japońska łamigłówka, która polega na wypełnieniu diagramu cyframi od 1 do 9 w taki sposób, aby każda z tych cyfr pojawiła się tylko raz w danej kolumnie, rzędzie oraz małym kwadracie. Brzmi bardziej skomplikowanie niż jest w rzeczywistości, o czym przekonają się słuchacze tego spotkania.

  • 29.02. Nazywać i rozumieć emocje

Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Są jak busola, pozwalają nam orientować się w świecie i reagować na to, co nam się przytrafia. Nie ma złych i dobrych emocji. Warto się w nie wsłuchać – umieć je nazywać i rozumieć.
Każdy wykład/warsztat psychologiczny potrwa około godziny.

  • 29.02. o godz. 18.00 Wielki Finał Miesięcznego Wyzwania Umysłowego!

Po całym miesiącu spotkań, warsztatów i wykładów przychodzi czas na świętowanie! Tego dnia spotkamy się wieczorem, by wspólnie spędzić czas i upiec portugalskie pastel de nata, czyli przepyszne babeczki wypełnione kremem!

Dla kogo?
Miesięczne Wyzwanie Umysłowe jest skierowane do osób w wieku 60+, które chcą pozostać aktywne na emeryturze oraz animatorów, edukatorów i liderów, którzy pracują z osobami starszymi.

Jak wziąć udział?
Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię wydarzenia w ramach Miesięcznego Wyzwania
Umysłowego, zapraszamy do zapisania się psychologdlaseniora.pl

Wtedy otrzymają Państwo poniedziałkowe zadania umysłowe i przypomnienie przed każdym wydarzeniem.


Prowadzący Piotr Łącki – partner Wrocławskiej Karty Seniora, psycholog, podróżnik i popularyzator wiedzy o utrzymaniu sprawności umysłowej i fizycznej w wieku 60+. Jego portal psychologdlaseniora.pl należy do największych stron edukacyjnych skierowanych do osób na emeryturze. Warsztaty psychologiczne, spotkania autorskie oraz wykłady psychoedukacyjne prowadzi od ponad 10 lat na terenie całego kraju. Autor ośmiu publikacji skierowanych do osób w wieku 60+ oraz edukatorów senioralnych.