Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa w Polsce od 2002 roku, prowadząc rozpoznawalne, ogólnopolskie kampanie społeczne.
Wrocławskie Centrum Seniora współpracuje ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich.
Misją Stowarzyszenia jest zapobieganie samotności osób starszych poprzez wolontariat towarzyszący. Wolontariusze to przyjaciele osób starszych, którzy regularnie odwiedzają osamotnione osoby starsze raz w tygodniu. Ważne jest dla nich budowanie relacji poprzez obecność, rozmowy, wspólne spędzanie czasu. Nie jest to wsparcie usługowe ani opiekuńcze jak: sprzątanie, zakupy czy czynności pielęgnacyjne, dlatego ten typ wolontariatu trzeba rozpatrywać w perspektywie długoterminowej.
W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 r.życia. Szacuje się, że połowa z nich żyje samotnie. Wiele z nich nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia. W odpowiedzi na pogłębiającą się samotność starszych osób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stworzyło Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ.
W Programie biorą udział setki wolontariuszy, którzy każdego dnia dają samotnym starszym osobom oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych, dzięki którym budują się niezwykłe - oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariusza z samotnym seniorem.
Wolontariusze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich to nie tylko pomocnicy osób starszych, ale przede wszystkim ich przyjaciele. Odwiedzają osoby mieszkające samotnie, troszczą się o ich zdrowie i kondycję psychiczną. Towarzyszą seniorom na co dzień, rozmawiają, chodzą na spacery, do teatru, na wystawy. Organizują krótkie wycieczki za miasto. Pamiętają o uroczystościach typu urodziny czy imieniny podopiecznych. Nie zapominają też o samotnych seniorach w czasie Świąt (co roku, dzięki Darczyńcom, Stowarzyszenie organizuje spotkania świąteczne, dbając o dekoracje, poczęstunek i serdeczny nastrój). We wszystkich swoich działaniach wolontariusze i pracownicy mbU kierują się mottem: kwiaty przed chlebem. Ta dewiza podkreśla znaczenie tworzenia relacji opartych na przyjaźni i empatii pomiędzy wolontariuszem a podopiecznym.
Pragniemy docierać do osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy, do tych, dla których największą bolączką jest samotność. Naszym celem jest poprawa jakości życia osób starszych poprzez przeciwdziałanie ich izolacji i wyobcowaniu społecznemu. Jeżeli poszukujesz wolontariusza lub sam chcesz zostać wolontariuszem to skontaktuj się z koordynatorem na region
We Wrocławiu jest to Sebastian Madej nr tel.: 731 102 062
wroclaw@malibracia.org.pl
https://www.malibracia.org.pl/
Copyright © 2021. All rights reserved.