35 lat temu - 5 grudnia 1985 roku - Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja do podziękowania wszystkim, którzy angażują się w działania na rzecz innych, oddając swój czas i umiejętności i inspirują do tego innych.
W Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich w tej chwili aktywnie działa ponad 400 wolontariuszy, którzy przynoszą regularne wsparcie setkom osamotnionych seniorów.
Wolontariusz, czyli kto?
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wolontariuszem jest każda osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji, instytucji lub osób indywidualnych nie będących z nią w więziach rodzinno-koleżeńskich. Wolontariat, ze swoją wewnętrzną etymologią „voluntas”, czyli: „wola”, „chęć” oznacza świadczenie działalności z założenia dobrowolnej, bezpłatnej i bezinteresownej. Co jednak podkreślają organizacje prowadzące wolontariat, powinno być to zajęcie przynoszące satysfakcję. Kiedy mowa o takim zaangażowaniu najczęściej ma się na myśli pomoc potrzebującym ludziom, opiece nad zwierzętami, angażowaniu się w wydarzenia, zbiórki i akcje publiczne czy inne działania w ramach organizacji pozarządowych. Ostatnio na popularności zyskuje też e-wolontariat, czyli zdalna nieodpłatna praca via internet. Może to być np. poradnictwo, pisanie artykułów, promocja itp.
Według danych GUS (Wolontariat 2016, GUS Warszawa, 2017) w wolontariat niemal w równym stopniu angażują się obie płci. Natomiast, niezależnie od rodzaju odbiorcy tej pracy, najczęściej angażują się w niego ludzie młodzi, do 24 r.ż. oraz osoby z wyższym wykształceniem (25-34 lata).
Ilu Polaków angażuje się wolontariat?
Badanie CBOS „Aktywności i doświadczenia Polaków w 2019 roku” pokazuje, że w 2019 roku zaszły pewne drobne zmiany w stosunku do roku poprzedzającego. O dwa punkty procentowe - z 21 do 23 - wzrósł odsetek tych, którzy przeznaczyli własną pracę lub usługi na cele dobroczynne. Tyle, że chodzi tutaj raczej o jednorazowe zaangażowanie się w pracę społeczną. Na regularną pracę w charakterze wolontariusza w 2019 r. wciąż wskazywała nieduża, bo 7%-owa grupa badanych. Rok 2020 i sytuacja związana z pandemią zmienia ten obraz. Jak pokazują dane, zdaliśmy ten sprawdzian solidarności wobec różnorodnych działań przeciwdziałających do negatywnym skutkom pandemii – wolontariusze ruszyli na pomoc tym, którzy jej potrzebowali.
Na pytanie zadane w ramach badania „Filantropia w Europie Środkowo-Wschodniej 2020”: Czy obecna pandemia wpłynęła na Pana/Pani działalność filantropijną? Co się zmieniło? aż 51% respondentów odpowiedziało, że więcej czasu poświęciło na pomaganie innym, a 13% przyznało, że ta sytuacja spowodowała to, że w ogóle raz pierwszy udzielali się społecznie. Wolontariusze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich Wolontariusze są ważnym filarem naszego Stowarzyszenia. Bez ich wsparcia i zaangażowania większość naszych działań nie mogłaby być przygotowywana i zrealizowana. – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. To osoby aktywne, dążące do osobistego rozwoju, a zarazem wrażliwe na potrzeby innych. – kontynuuje J. Mielczarek.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od kilkunastu lat wspiera starsze osamotnione osoby. W ramach Programu TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ wolontariusze regularnie odwiedzają swoich podopiecznych, tworząc relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu. Takie regularne odwiedziny budują bliskie relacje i dają samotnym seniorom poczucie bezpieczeństwa. Szacujemy, że jeden wolontariusz towarzyszący przeznacza średnio 144 godziny w ciągu roku na regularne spotkania z seniorem, co w skali całego Stowarzyszenia daje 48 240 godzin spędzonych z samotnymi seniorami. – podkreśla J. Mielczarek
Nierzadko pomaganie jest dla nich wartością samą w sobie. Oddają swój czas dla korzyści, których czasami nie da się przeliczyć na pieniądze, jak choćby dawno niewidziany uśmiech na twarzy starszego człowieka czy wdzięczność za dostrzeżenie i uwagę. – dodają koordynatorki wolontariatu w Stowarzyszeniu.
Więcej na stronach internetowych: www.malibracia.org.pl www.malibracia.org.pl/obecnosc Fan page Stowarzyszenia mali bracia Ubogich na Facebooku
Więcej informacji udzieli: Sebastian Madej tel. 731 102 062 wroclaw@malibracia.org.pl
Posłuchaj audycji https://www.radiorodzina.pl/2020/12/04/budowanie-relacji-czyli-o-roli-wolontariuszy-i-podopiecznych-stowarzyszenia-mali-bracia-ubogich/
Copyright © 2021. All rights reserved.