Drodzy seniorzy,
Przypominamy o ulgach przypisanych właśnie dla Was, które wynikają z ustaw lub działań samorządów, oto one:
1. Bezpłatne leki.
Osoby, które ukończyły 75 rok życia są uprawnione do nabywania bezpłatnych leków. Są to leki na receptę wyszczególnione na liście refundacyjnej. Od 2020 r. recepty na takie leki wystawiają również lekarze specjaliści. Prawo do bezpłatnych leków przysługuje także niektórym grupom pacjentów np. inwalidom wojennym.
2. Zwolnienie z abonamentu RTV.
Jednym z uprawnień przysługujących seniorom jest możliwość zwolnienia z abonamentu RTV. Należy jednak pamiętać o dokonaniu odpowiednich formalności w placówce Poczty Polskie S.A. tj o złożeniu oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia i przedłożenia odpowiednich dokumentów, które będą to potwierdzały. Zwolnienie będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono tych formalności.
Do zwolnienia z opłat abonamentowych uprawnione są osoby, które:
-posiadają orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, całkowitej niezdolności do pracy, trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
-ukończyły 75 lat;
-otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną;
-są niesłyszące, mają stwierdzoną całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
-są niewidome (ostrość wzroku nie przekracza 15%);
-ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym;
-mają prawo do korzystania ze świadczeń z pomocy społecznej;
-spełniają kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych;
-są bezrobotne;
-posiadają prawo do zasiłku przedemerytalnego;
-posiadają prawo do świadczenia przedemerytalnego;
-otrzymują zasiłek dla opiekuna.
W 2020 r. nie zmieniła się wysokość opłat abonamentowych. Za używanie odbiornika radiofonicznego płacimy 7,00 zł. W przypadku odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego opłata wynosi 22,70 zł. Są to kwoty obowiązujące przy uiszczaniu opłat za jeden miesiąc. Przy płaceniu z góry za kilka miesięcy czy rok są one niższe.
3. Tańsze przejazdy koleją.
Emerytom i rencistom przysługuje kilka zniżek na podróż pociągiem. Na rabat w wysokości 30% mogą liczyć osoby, które skończyły 60 lat i podróżują pociągami PKP Intercity. 25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% na okresowe dla osób, które ukończyły 60 rok życia przewiduje oferta POLREGIO.
4.Zniżki w komunikacji miejskiej.
100% ulgi przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania przysługuje inwalidom wojennym. Kombatanci mają prawo do ulgi w wysokości 50%. Ponadto, samorządy mogą wprowadzać swoje ulgi na przejazdy w środkach komunikacji miejskiej. Przeważnie do bezpłatnych przejazdów mają prawo seniorzy od 70 roku życia. Znaczne zniżki przewidziane są zaś dla emerytów i rencistów.
We Wrocławiu od 1 stycznia 2020 r. prawo do bezpłatnych przejazdów zyskali wszyscy, którzy ukończyli 67 lat., od 1 stycznia 2021 r. prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli seniorzy, którzy ukończyli 66 lat. To wprowadzana etapami zmiana, która ma spowodować ostatecznie objęcie bezpłatną komunikacją 65-latków.
5. W 2021 r. seniorzy otrzymają również tzw. trzynastki. Coroczna wypłata trzynastek w wysokości najniższej emerytury jest już gwarantowana ustawowo. Po raz pierwszy zostały one wypłacone w 2019 r.
Copyright © 2021. All rights reserved.