Ławeczka Mieszkańca

Dodane przez weronikast - wt., 03/22/2022 - 16:14
Na zdjęciu widać dwóch seniorów siedzących na ławce

Rozpoczęła się II edycja programu „Ławeczki Mieszkańca”. Każdy senior może wskazać miejsce gdzie taką ławkę chciał by umieścić.

Zgłoszenia można składać do 30 marca 2022 r. „Ławeczka dla mieszkańców” to program, w którym mieszkańcy mają postawić nowe ławki. Warunkiem jest, aby takie miejsce znajdowało się na obszarze należącym do miasta. Ławki w przestrzeni miejskiej przydają się w życiu codziennym – zarówno starszym, jak i młodym mieszkańcom, m.in. rodzicom z dziećmi. I to właśnie lokalni mieszkańcy wiedzą najlepiej, gdzie takich ławek nie ma – więc tym samym wiedzą bardzo dobrze gdzie powinny się pojawić. Może to być plac, park lub sklep. Zapraszam wszystkich wrocławian, by zgłaszać miejsca, w których brakuje ławek – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W zeszłym roku, dzięki programowi, udało się nam postawić ławki w 60 lokalizacjach. Dzięki nim mieszkańcy mają już nowe miejsca spotkań i odpoczynku.

Jak zgłosić propozycję miejsca ławki Szczegóły i formularz: www.wroclaw.pl/laweczka-mieszkanca-formularz, należy podać podstawowe dane oraz wskazać lokalizację nowej ławki.

Co ważne – należy pamiętać, by wybrać teren należący do miasta. Nie możemy postawić ławek na terenach, które nie należą do miasta.

Dlatego – zanim zrobimy zgłoszenie, warto sprawdzić, czy dany teren jest miejski.

Jak to zrobić? Tu z pomocą przychodzi wrocławski geoportal, w którym dostępna jest mapa własności terenów.

Jak sprawdzić czy dany teren jest terenem miejskim? Wystarczy wejść na stronę: geoportal.wroclaw.pl i kliknąć Mapę Własności. Po jej otwarciu, wystarczy odszukać działki przybliżając mapę lub skorzystać z wyszukiwarki. Zasady wyboru lokalizacji.

Każda osoba może zgłosić jedną lokalizację, a wszystkie zgłoszenia będą analizowane przez Oficer Pieszą oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności – przede wszystkim pod kątem użyteczności dla osób o ograniczonej mobilności, zwłaszcza osób starszych. Głównym kryterium będzie odległość od miejsc, które są istotne dla osób zgłaszających. Na podstawie tej analizy powstanie lista rankingowa.

Po ustaleniu kolejności na liście i zweryfikowaniu możliwości ustawienia ławki – wszyscy zgłaszający zostaną poinformowani, czy ich lokalizacje zostały zakwalifikowane do realizacji.

ZGŁOSZENIA MOŻNA WYSYŁAĆ DO 31 MARCA.

Podsumowanie Edycji I Podczas pierwszej edycji w 2021 r. Wrocławianie nadesłali ponad 190 wniosków. Biuro Zrównoważonej Mobilności wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej zatwierdziło 60 lokalizacji, w których jesienią zostały zamontowane ławki. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł około 190 tys. zł