Noc Muzeów w Muzeum Architektury!

Dodane przez weronikast - śr., 05/11/2022 - 16:29
Muzeum Architektury

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Architektury będzie Nocny Bazarch, czyli najlepsze w Polsce targi książek o architekturze i mieście!


Książki o architekturze, mieście, wsi i krajobrazie, projektowaniu i planowaniu, o zabytkach, dziedzictwie, sztuce w mieście i zieleni w mieście, a także miejskiej kulturze. Historia i teoria architektury, biografie i monografie. Gadżety, plakaty, komiksy, książki. 
Targi rozpoczną się już o godz. 16:00–24:00.

Muzeum zaprasza też do nocnego zwiedzania wystawy „Trouble in Paradise" - wyjątkowej opowieści o współczesnym krajobrazie polskiej wsi. Wystawa zaprojektowana na Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji, ma polską premierę właśnie we Wrocławiu. Autorzy wystawy - zespół PROLOG+1 - założyli, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów to właśnie obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Potraktowali je więc jako samodzielny obszar badań, a efekty ich poszukiwań można zobaczyć właśnie na wystawie w Muzeum Architektury. Okazuje się, że ideał życia pod miastem ma krótki termin przydatności. Pandemia, która nasiliła na całym świecie proces migracji na tereny podmiejskie, wydobyła na światło dzienne trudności, z jakimi od lat zmaga się polska prowincja — m.in. brak komunikacji publicznej, powszechnego dostępu do internetu czy integracji między „przybyszami" a rdzennymi mieszkańcami.

Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie niewątpliwie spotkanie z konserwatorem zabytków Piotrem Pelcem, który opowie o renowacji rzeźby „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza" autorstwa Władysława Hasiora. Znajdujący się na trawniku przed wejściem głównym do Muzeum Architektury model pomnika został wykonany w latach 1966-1968. Do realizacji pomnika nigdy nie doszło, a rzeźba została zakupiona w 1971 roku przez Muzeum Architektury we Wrocławiu i ustawiona w miejscu, w którym stoi do dziś.

Program Nocy Muzeów 2022:

  • 16:00-24:00 Bazarch – targi książek o architekturze i mieście
  • 18:00-24:00 Zwiedzanie wystawy Trouble in Paradise
  • 20:00 Renowacja pomnika „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza" autorstwa Władysława Hasiora; prezentacja konserwatora zabytków Piotra Pelca

Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/39NQwWj