Dźwięki wspomnień. Bliżej sztuki

Dodane przez Barbara Pacan - 17-06-2022 - 11:36
plakat w kolorze pomarańczowym, na którym przedstawiono uszy

Zapraszamy na warsztat dla seniorów z dr Robertem Losiakiem, które odbędą się w Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2 w dniu 22 czerwca (środa), godz. 13:00–15:00.

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza Seniorów
i Seniorki do udziału w cyklu Bliżej sztuki w ramach projektu Spektrum światła. W trakcie trzyletniego programu będziemy wspólnie badać jakości kolejnych barw spektrum światła widzialnego.

Każdy kolor charakteryzuje się inną częstotliwością i energią, których doświadczymy poprzez obecność w przestrzeni interaktywnej scenografii. Zaczynamy od pomarańczowego – koloru relacji, kreatywności i ekspresji!

Warsztat poświęcony będzie dźwiękom w naszym życiu: odgłosom bliższego i dalszego otoczenia (dom, sąsiedztwo, ulica, miasto). Wraz z muzykologiem dr Robertem Losiakiem przyjrzymy się dźwiękom współczesnym oraz porozmawiamy o dźwiękach minionych – tych, które kojarzą się nam z Wrocławiem sprzed 30 lat albo z najbardziej kreatywnym okresem w życiu, czyli z dzieciństwem. Zastanowimy się nad związkiem zapamiętanych dźwięków
z miejscami, barwami, zapachami, smakami i stworzymy prywatną bibliotekę koloru pomarańczowego.

W drugiej części spotkania udamy się w spacer dźwiękowy w okolice MWW, podczas którego poćwiczymy głębokie słuchanie dźwięków miasta. Na koniec, w kawiarni na tarasie budynku Muzeum, przy filiżance herbaty posłuchamy panoramy dźwiękowej miasta.

dr Robert Losiak – muzykolog. Założyciel Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego. Autor artykułów naukowych poświęconych problematyce audiosfery ze szczególnym uwzględnieniem badań nad pejzażem dźwiękowym miasta. Współredaktor pracy zbiorowej Audiosfera miasta (2012) oraz monografii Audiosfera Wrocławia (2014). Od 2004 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne w zakresie problematyki pejzażu dźwiękowego. Kierownik projektu badawczego Pejzaż dźwiękowy Wrocławia – badania nad audiosferą miasta środkowoeuropejskiego.

Prowadził też badania porównawcze audiosfery Wrocławia i Lwowa w ramach współpracy między uniwersytetami obu miast. Redaktor czasopisma „AUDIOSFERA. Koncepcje – Badania – Praktyki”.

Konsultacja: Ewa Rapacz, Halina Nogaj.

Zgłoszenia do 21 czerwca:

  • e-mail: a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl
  • tel. 71 356 42 53
  • osobiście: w kasie muzeum (poziom 0)

Miejsce zbiórki: przy kasie (poziom 0), wstęp bezpłatny

Warsztat jest częścią programu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu „Spektrum światła”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.