Data wydarzenia
2018-08-17 20:00:00
Data końca wydarzenia
2018-08-25 20:00:00
Miejsce
Narodowe Forum Muzyki
Cena
0.00PLN

Zapraszamy serdecznie na dwa koncerty w ramach 15 jubileuszowej edycji festiwalu FORUM MUSICUM. Piętnasta edycja poświęcona będzie odkrywaniu na nowo dawnej muzyki polskiej. Dzięki rozwojowi wykonawstwa muzyki dawnej w Europie pojawiają się ciekawe, nowe interpretacje oraz następują liczne odkrycia nieznanych dotąd skarbów naszej kultury muzycznej. W programie Forum Musicum 2018 zaplanowane zostały koncerty, na których usłyszymy m.in. niedawno odkrytą muzykę Andrzeja Siewińskiego, Jacka Szczurowskiego i Krzysztofa Klabona oraz nowe interpretacje twórczości Mikołaja z Radomia. Zabrzmią renesansowe pieśni polskie, oraz tradycyjna muzyka ludowa.

Przygotowaliśmy ofertę specjalną dla seniorów, w której mogą kupić indywidualnie do czterech biletów na poniższe koncerty w cenie promocyjnej 15zł. Bilety dostępne w kasach na hasło: CENTRUM SENIORA.

17 SIERPNIA 2018

piątek, godz. 20:00

NFM, Sala Czerwona

Lata 90. ubiegłego stulecia przyniosły niespotykany wcześniej rozkwit zainteresowania muzyką dawną oraz związanym z nią historycznym wykonawstwem.

Badania ukazały niezwykle bogate życie muzyczne dawnej Rzeczypospolitej. Z mroków archiwów wydobyto wspaniałe dzieła zarówno autorów już poznanych, jak i tych dotychczas zapomnianych. Niezwykle interesującym kompozytorem, którego twórczość czekała na odkrycie, jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Andrzej Siewiński. Jego utwory zachowały się w formie rękopisów głosów wokalnych i orkiestrowych w Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu. Wykorzystana w nich została technika koncertująca, przez co są cennym świadectwem świetności dawnej muzyki polskiej.

24 SIERPNIA 2018

piatek, godz. 20:00

kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja

Mikołaj z Radomia był pierwszym polskim kompozytorem europejskiego kalibru. Jego talent i wykształcenie pozwoliły mu nie tylko tworzyć na poziomie dorównującym największym kompozytorom owego czasu, lecz także przyczynić się do rozwoju muzyki europejskiej. Twórczość Mikołaja z Radomia, kompozytora tak ważnego dla polskiej kultury muzycznej, ciągle pozostaje nieznana. Przyczyną tego jest zapewne brak znajomości odpowiednich dla jego muzyki technik wykonawczych i nic nie mówiący współczesnym muzykom zapis kompozycji. Zespół Ars Cantus od początku swego istnienia zajmował się odtwarzaniem tych technik i odczytywaniem twórczości kompozytora przez pryzmat historycznego kontekstu i tekstów liturgicznych.

s