Podsumowanie Inauguracji Dni Seniora Wrocław 2022. Było pięknie, dziękujemy

Dni Seniora 2022

Uroczysta inauguracja Wrocławskich Dni Seniora 2022 odbyła się
10 września na Wrocławskim Rynku i placu Solnym. Święto wszystkich Seniorów i Seniorek rozpoczęliśmy pokazami tanecznymi oraz prezentacjami ofert edukacyjno-informacyjnych naszych partnerów.

Przyznaliśmy statuetki dla „Przyjaciół Seniorów” oraz certyfikaty „Miejsc Przyjaznych Seniorom”, ponadto wręczyliśmy nagrody dla laureatów konkursów „Rodzina to skarb” oraz „Kapelusze mają dusze”.
W specjalnie przygotowanych Punktach informacyjnych dla seniorów wydawano Wrocławskiej Karty Seniora. Komenda Miejska Policji przygotowała program „Bezpieczny Senior”, MOPS we Wrocławiu rozdawał „Koperty Życia”.
Informacji udzielali pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Stowarzyszenia Mali bracia Ubogich.

Przy stanowisku FutureMeds - Partnera strategicznego Dni Seniora, można było otrzymać porady zdrowotne, a całość uzupełniło stanowisko rękodzielnicze Grupy z Ukrainy.

 

Ten dzień upłynął również na pokazach tanecznych: grupy „Szczęśliwi w tańcu”, „Gracje” oraz „Nestor”.
Miłym akcentem tegorocznej inauguracji była także specjalna stylizacjach charakterystyczna dla lat 70'.

 

Dni Seniora 2022

 

W tegorocznym korowodzie „Marszu Kapeluszy” wzięło udział prawie tysiąc Seniorów i Seniorek. Seniorzy zawitali do centrum Wrocławia z przeróżnych miejsc z Polski od Oławy po Łódź. Nie zabrakło „reprezentacji” Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubów Seniora przy wrocławskich Radach Osiadli czy Domów Pomocy Społecznej.
Marsz Kapeluszy podziwiali, jak co roku, nie tylko mieszkańcy Wrocławia, ale także turyści.
Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk – przekazał Senioralnej Parze Królewskiej symboliczne klucze do bram miasta. Od tego momentu Wrocław należy do Seniorów i Seniorek. W tym wyjątkowym czasie wręczyliśmy także statuetki dla „Przyjaciół Seniorów”, certyfikaty dla „Miejsc Przyjaznych Seniorom” i nagrody dla laureatów konkursów „Rodzina to skarb” i „Kapelusze mają dusze”.

O laureatach i wszystkich wyróżnionych przeczytacie Państwo więcej, poniżej w artykule.

 

Dni Seniora

 

Kapituła uhonorowała tego dnia 5 osób/instytucji, które w szczególny sposób promują inicjatywy związane z działaniami na rzecz Seniorów:

  •  Walentyna Wnuk. W latach 1997-2006 była kierownikiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku UWr – za jej kadencji przeprowadzono remont pomieszczeń, dostosowując je do zajęć dla słuchaczy UTW. Promowała wiele nowych UTW we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.Zainicjowała Dolnośląskie Forum UTW i doprowadziła do podpisania porozumienia pełnomocników Rektorów Szkół Wyższych Wrocławia ds. UTW w sprawie nawiązania współpracy i doskonalenia metod pracy z seniorami. Była przewodniczącą I kadencji Wrocławskiej Rady ds. Seniorów oraz Doradcą Urzędu Miasta ds. osób starszych. We współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia i Instytutem Pedagogiki UWr przygotowała projekt „Miasto Pokoleń”,który został wpisany do Złotej Księgi Dobry Praktyk Aktywizacji Osób Starszych. W dalszym ciągu aktywnie działa na rzecz seniorów poprzez gościnne wykłady, konferencje, sympozja poświęcone problemom społecznym i edukacji seniorów.

 

  • Krzysztof Balawejder. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Od pierwszych dni pandemii MPK zaangażowało się w pomoc wrocławskiemu samorządowi. Pracownicy MPK wsparli działania Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Caritas i służby medycznej w przewozie paczek żywnościowych, maseczek ochronnych (również bezpośrednio do miejsc zamieszkania seniorów i kombatantów) i środków higieny, a także brali udział w przewozie osób starszych i chorych do punktu szczepień przeciwko Covidowi. Z inicjatywy p. Krzysztofa Balawejdera zorganizowano w jednym z autobusów Mobilny Punkt Szczepień tzw. „Szczepciobus”. W okresie wyborów samorządowych MPK zaangażowane było w dowóz seniorów do lokali wyborczych. Poza tym, z inicjatywy p. Balawejdera podjęto współpracę z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego i Wrocławskim Centrum Seniora w zakresie wsparcia seniorów. W MPK powołano Pełnomocnika Seniorów, który organizuje życie społeczne i rozwiązuje problemy seniorów. Jedną z ostatnich inicjatyw jest kampania społeczna „Ustąp miejsca starszym”. Zorganizowano również Dzień Seniora w Narodowym Forum Muzyki.

 

  • Artur Barański. Pułkownik, dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej we Wrocławiu. Dowodzeni przez pułkownika żołnierze od wybuchu pandemii koronawirusa, wspierają służbę zdrowia, pomagają w organizacji toku szczepień przeciwko chorobie [...] – odnotowanych zostało ponad 10 tys. różnych form wsparcia: dostawy gorących posiłków, żywności i środków higienicznych, zakup leków, dowożenie na szczepienia. Żołnierze pomagali także w Ośrodku Pomocy Społecznej, jadłodajni Caritasu, Stowarzyszeniu Brata Alberta i jadłodajni prowadzonej przez zgromadzenie Św. Elżbiety czy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej. Z pomocy skorzystało 200 weteranów i ponad 200 seniorów. Między innymi z polecenia płk. Artura Barańskiego uruchomiono telefon 800 100 102 pod którym udzielano wsparcia psychologicznego dla osób samotnych i seniorów, którzy źle znosili izolację. Pułkownik służy swoim podwładnym w myśl dewizy: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

 

  • Irena Rymaszewska. Pani Irena Rymaszewska od 1996 roku działa w Radzie Osiedla Żerniki przez wiele lat jako Przewodnicząca Zarządu, szczególnie na rzecz seniorów, osób potrzebujących wsparcia. W 2012 roku była inicjatorką utworzenia na Osiedlu Żerniki Koła nr 15 PZERiI – organizuje spotkania integracyjno-rekreacyjne, częste wycieczki po Dolnym Śląsku i Polsce. Utworzyła Klub Seniora, z bogatą ofertą spędzania czasu wolnego przez seniorów. Kilka lat temu założyła i nadal występuje w Osiedlowym Chórze Seniorów Żerniczanie. Organizuje wieczorki literackie, wystawy działalności artystycznej i rękodzielniczej Seniorów, przyczynia się do uczestnictwa osób starszych w kulturze wysokiej. Aby poprawić sytuację i jakość życia najbardziej potrzebujących mieszkańców osiedla, nawiązała współpracę z Bankiem Żywności. Za swoja działalność p. Irena otrzymała m.in. Złotą Odznakę PZERiI, a w 2021 roku otrzymała od Prezydenta Wrocławia medal pamiątkowy „Merito de Wratislawia” – Zasłużony dla Wrocławia.

 

  • Jakub Pytel. Kierownik Klubu Seniora. Z jego inicjatywy została uruchomiona świetlica czynna codziennie oraz sala gimnastyczna wyposażona w różne urządzenia i przyrządy do ćwiczeń. Seniorzy mają możliwość korzystania z sali pod opieką trenerów, jak również indywidualnie w ramach własnych potrzeb. W świetlicy organizowane są działania mające na celu zaspokojenie wszechstronnych potrzeb emocjonalnych, intelektualnych i kulturalnych seniorów. Oprócz spotkań towarzyskich „przy kawie” można zagrać w karty, szachy, gry planszowe. Cyklicznie organizowane są imprezy integracyjne takie jak: walentynki, andrzejki, spotkania około świąteczne, wspólne grillowanie. Priorytetem dla p. Jakuba Pytla jest integracja seniorów z mieszkańcami pobliskich osiedli poprzez zajęcia plastyczne i udział w zespole teatralno-kabaretowym. Działania Klubu p. Jakub Pytel poszerzył o spotkania z psychologiem, konsultacje z dietetykiem oraz warsztaty kulinarne. Angażuje się w zajęcia komputerowe, pomagając seniorom odnaleźć się w świecie nowych technologii. Organizuje wyjścia na koncerty, seanse filmowe, do teatru i opery, wycieczki (np. do Hydropolis, Panoramy Racławickiej) a także współpracuje z placówkami oświatowo-kulturalnym.


Wręczyliśmy również certyfikaty Miejsc Przyjaznych Seniorom. W tym roku, otrzymały je instytucje, które na co dzień organizują zajęcia, wydarzenia, spotkania aktywizująco-integrujące dla seniorów, ze szczególną życzliwością, wyrozumiałością i zaangażowanie włączają się w projekty miejskie ogólnokrajowe dedykowane osobom w wieku 60+:

  • Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN

Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN sp. Z O.O. jest największym centrum sportowo – rekreacyjnym we Wrocławiu, które posiada aż 6 obiektów sportowych, zlokalizowanych na terenie całego Wrocławia jak również Halę widowiskowo-sportową ORBITA oraz do Hotel. Swoją kompleksową ofertą SPARTAN obejmuje praktycznie każdą dyscyplinę sportową dla ludzi w każdym wieku, a w szczególności z uwzględnieniem seniorów.

  •  PRZED-POKÓJ H13

Na Przedmieściu Oławskim działa PRZED-POKÓJ H13. Stworzone i zainicjowane przez spółkę Wrocławska Rewitalizacja miejsce, na stałe wpisało się już na mapę osiedla. Przestrzeń znajdują tu zarówno organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne, które chcą realizować różnego rodzaju aktywności, jak również sami mieszkańcy, którzy mogą zgłosić swoje pomysły i otrzymują wsparcie w ich realizacji. Do dyspozycji organizacji i grup jest kilka sal, dostęp do urządzeń biurowych, bezpłatne WiFi oraz możliwość uzyskania wsparcia w zakresie założenia i prowadzenia stowarzyszenia lub fundacji. Spotykają się tu rodzice z dziećmi oraz seniorzy, którzy szukali miejsca na wspólne spędzanie czasu i gimnastykę.

  •  Dzienny Dom Opieki LUDWISIA

Dom Opieki LUDWISIA jest placówką opiekuńczo-aktywizacyjną, zapewniającą Seniorom opiekę od godz. 7:00 do 17:00 (od poniedziałku do piątku), terapie zajęciowe oraz wyżywienie (śniadania i obiady). Podopiecznymi placówki są głównie osoby z początkami chorób starczych (Alzheimer, Parkinson, demencja starcza). Dom Opieki LUDWISIA zapewnia opiekę 20 Podopiecznym, a zlokalizowany jest w spokojnej dzielnicy Wrocławia (na osiedlu Gądów Mały, ulica Skrzydlata 11a/1a). Placówka spełnia najwyższe standardy europejskie i jest w pełni przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Personel placówki stanowi interdyscyplinarny zespół złożony z doświadczonego i życzliwego personelu (opiekunowie, terapeuci zajęciowy, wolontariusze).

  • Klub Seniora ARNIKA z Jedliny-Zdrój

Klub Seniora Arnika działa przy Centrum Usług Socjalnych w Jedlinie-Zdrój, prowadzi wiele ciekawych i różnorodnych zajęć dla seniorów: warsztaty artystyczne, rękodzielnicze, warsztaty rozwoju osobistego, wycieczki, gimnastykę. Bierze udział w Projekcie „Kompleksowe usługi opiekuńcze i aktywizujące dla osób niesamodzielnych w Gminie Jedlina-Zdrój” realizowanym przez Fundację „Merkury” w partnerstwie z Gminą Jedlina-Zdrój, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

  • Stowarzyszenie „Przyjazne Osiedle” Nowy Dwór przy którym aktywnie działa Klub Seniora Magnolia

Miejscem spotkań klubowiczów jest LO nr XV we Wrocławiu. Stowarzyszenie podejmuje działania międzypokoleniowe, aktywizuje zarówno dzieci, młodzież jak i seniorów przez organizowanie m.in.: turniejów, spotkań, wyjazdów. Przy Stowarzyszeniu działa Klub Seniora Magnolia to jeden z najprężniej działających klubów seniora we Wrocławiu, kilkadziesiąt członków, wszechstronny i różnorodny program zajęć dedykowany seniorom: spotkania prozdrowotne, kulturalne, edukacyjne, sportowe i rekreacyjne, organizują ciekawe wyjścia do instytucji kultury, wyjazdy i wycieczki integrująco-aktywizujące. Dbają o zdrowie, o rozwój osobisty i duchowy, umożliwiają seniorom realizację własnych marzeń i zainteresowań przez cykliczne organizowanie wieczorów autorskich, poetycko-muzycznych, wernisaży, spotkań z ciekawymi ludźmi.
Klub Seniora Magnolia aktywnie uczestniczy w projektach i wydarzeniach koordynowanych przez WCRS – Wrocławskie Centrum Seniora, z ogromnym zaangażowaniem bierze udział w działaniach międzypokoleniowych. Aktywizuje nie tylko społeczność lokalną, jest także inspiracją dla klubów seniora w województwie dolnośląskim i całej Polsce.


W konkursie pt. „Rodzina to Skarb” zwyciężyli:

I miejsce: Jolanta Kowal z Wambierzyc.
Imponująca linia genealogiczna: prababcia Kazimiera 88 lat, babcia Jolanta 64 lata, 5 dzieci, 11 wnuków (w wieku od 28 do 47 lat) , 15 prawnuków (w wieku od 2 do 28 lat) i 3 praprawnuków – Maja 9 lat, Michał 4 lata i Mikołaj 3 lata.

II miejsce: Maria Krystyna Iwańska z Jenerzyc koło Jordanowa Śląskiego.
Linia genealogiczna: babcia Krystyna 73 lata, dziadek Tadeusz 77 lat, 6 dzieci (w wieku od 33 do 53 lata), 12 wnuków (w wieku od 16 do 27 lat) oraz 1 prawnuk – Franciszek 4 lata.

III miejsce: Wanda Majcher z Wrocławia.
Linia genealogiczna: babcia Wanda 72 lata, 3 dzieci (w wieku od 43 do 52 lata), 8 wnuków (w wieku od 6 do 33 lata) oraz 1 prawnuk – Rafał 7 lat, kolejni prawnukowie w drodze – urodzą się już niedługo.

 

Dni Seniora 2022


W konkursie „Kapelusze mają dusze”. Wrocławskie Centrum Seniora odebrało kilkadziesiąt zgłoszeń przepięknych, różnokolorowych i oryginalnych nakryć głowy. Jury postanowiło przyznać: trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia.

I miejsce – Zenobia Pyciarz.
Dzienny Dom Senior+ w Oleśnicy za misternie wykonany kapelusz symbolizujący kulę ziemską wykonany z wikliny, papieru, koronki, koralików.

II miejsce – Teresa Plucińska-Karek.
Dzienny Dom Senior+ w Oleśnicy za pomysłowe nakrycie głowy w kształcie ryby wykonany z płyt CD na niebieskim tiulu.

II miejsce Maria Krystyna Iwańska
Z grupy Aktywne Wrocławianki działającej przy Wrocławskim Centrum Seniora, za oryginalny kapelusz w całości wykonany na szydełku.

III miejsce Maria Budzik Dzienny Dom Senior+ w Oleśnicy.
Za kreatywność w klimacie morskim, za wykonanie kapelusza w kształcie statku z żaglami i muszelkami.

III miejsce Joanna Kwiatkowska.
Za kapelusz wykonany tylko i wyłącznie z wrocławskich gazet. Klej autorka zrobiła z mąki i wody wrocławskiej.
Do „zakręcania” kwiatków posłużyła autorce nitka krawiecka wrocławska.

3 wyróżnienia otrzymali:

  • Janina Grembowska za kapelusz zatytułowany „Wiosna” wykonany z różnorodnych materiałów, włóczki, z dodatkiem siatki i kolorowych piór.
  • Lucyna Gałczyńska wykonała cały kapelusz techniką quilingu jest to bardzo wdzięczna technika plastyczna, polegająca na zwijaniu pasków papieru i łączeniu ich.
  • Ewa Łabuz wykonała kapelusz, który jest symbolicznym nawiązaniem do sytuacji za nasza wschodnią granicą. Polska stała się domem i wsparciem dla milionów uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Dwie flagi w barwach Polski i Ukrainy skomponowane z kwiatów symbolizują zrozumienie w dążeniu Ukrainy do wolności i niepodległości. Kapelusz jest symbolem wzajemnych przyjaznych relacji między naszymi krajami. Autorka do wykonania użyła płatków kwiatów jako symbolu życia, radości, szczęścia i pokoju.

Dodatkowo komisja konkursowa przyznała wyróżnienia grupowe dla:

  • uczestników konkursu z Jedliny Zdrój – klub seniora Arnika przy Centrum Usług socjalnych,
  • uczestników konkursu z DDP z ul. Skoczylasa 8,
  • uczestników konkursu z Dziennego Domu Senior + Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnicy.

Całość zwieńczył koncert pt. „Szalone lata 70.” – Izabeli Możdżeń z zespołem.

Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami. Dni Seniora potrwają do 21 października br.
Szczegółowy harmonogram Dni Seniora 2022 r. znajdziecie Państwo na naszej stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl

Poniżej zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć!